To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Współczesne stosunki międzynarodowe - wykład
Wykład I, 17.10.2011
Zakres: ostatnie 40 lat, od początku lat 70-tych XX wieku, do dzisiaj
Wykład II, 24.10.2011
Wprowadzenie do lat 70
Początek, 1945 rok, zmienia się sytuacja międzynarodowa, w wojnie zwycięstwo państw wielkiej koalicji, państw zachodnich. Jednak trzeba było wejść w sojusz ze Związkiem Radzieckim. Każdy sojusz ma swoją cenę, tu państwa zachodnie musiały zapłacić za to tym słabszym państwom.
Konsekwencje po wojnie:
- Nowy podział Europy, przejęcie władzy nad państwami wschodu.
- Związek Radziecki utrzymuje status supermocarstwa CENA:
Polska zapłaciła za to najbardziej granicami, stratami materialnymi i ludzkimi. Inne państwa nie straciły terytorium, jedyna strata jaką poniosły to utrata suwerenności na arenie międzynarodowej.
To wielka trójka decydowała o tym, plus Francja, miało to natychmiastowe skutki, przesiedlanie ludności z terenów które zmieniały granice. Przesiedlanie Niemców z terenów wschodnich było decyzją podjęta w Poczdamie w 1945 roku. My, jako Polacy wykonywaliśmy decyzje na podstawie międzynarodowych uzgodnień. Niektóre kraje dokonywały tego jeszcze przed oficjalną decyzją, np. Czechosłowacja, co przysporzyło jej sporo problemów. Niemcy jako naród przegrany miały wyłonić w demokratycznych wyborach struktury organizacyjne państwa, które miały rozporządzać i dostosowywać się do międzynarodowych zaleceń i rozporządzeń z Poczdamu. Oficjalnie miało również dojść do pokojowego traktatu kończącego wojnę i wszelkie nieporozumienia, lecz do tej pory takiego traktatu nie ma.
Mimo braku traktatu pokojowego dokonano :
- ukarania zbrodniarzy wojennych;
- utworzono Trybunał w Norymberdze w 1945 roku;
- procesy denazyfikacyjne;
- zmiana granic, powrót do dawnych terytoriów, Polska i tak stratna na jakieś 80 tysięcy km kw;
- reparacje wojenne.
Niemcy
Niemcy uważały że również mogą być ofiarami gdyż w 1945 roku byli jeszcze bombardowani chociażby nalot na Drezno czy Hamburg, które i tak nic już nie dały oprócz jeszcze większych zniszczeń niemieckich miast. Niemcy przecież i tak już były przegrane. Jednak logicznie rzecz ujmując to oni rozpoczęli agresję więc nie powinni mieć większych praw do narzekań.
Niemcy mimo ogromnych zniszczeń dalej rozwijali się i pomimo przegranej wojny ich gospodarka i przemysł funkcjonowały sprawnie. Sowieci zażądali reparacji i to dość ogromnych, otrzymali je. W 1945 roku całe zakłady zbrojne zostały wywożone do ZSRR i na tereny należące do ZSRR. Jednak z racji głosów o zbyt dużych reparacjach przeznaczonych na dla ZSRR i w 1946 roku akcja ta zakończyła się. Po zwycięskim zakończeniu wojny inne państwa doznały otrzeźwienia i uznały że zyski dla ZSRR nie były współmierne co do strat i wkładu w wojnę.
(…)
… był Stalin (negowanie wszystkiego co popadnie). Następuje potępienie :
- kultu jednostki;
- wypuszczenie więźniów z łagrów;
- reformy gospodarcze;
-ograniczenie roli policji politycznej;
-polityka zagraniczna - zmiana- niepotrzebny jest konflikt pomiędzy blokami, następuję złagodzenie poprzez okres odprężenia; - rozwiązanie problemu Austrii z 1955 roku;
- zmiana polityki wobec satelitów - 1955 rok Układ…
…. 5 marca 1953 roku - śmierć Stalina
Powstanie państw niemieckich -1949
Dwojaka polityka oddania państwa w ręce lokalnych władz, główny cel to odbudowa gospodarki, za kilka lat następuje burzliwy rozwój gospodarki (20 lat świetności gospodarki niemieckiej)
Japonia
Japonia po wojnie koreańskiej zostaje zauważona przez USA i w ten sposób wygrana, buduje silną gospodarkę i odbudowuje moc produkcyjną. Wojna koreańska rozpoczyna się w 1950 roku, kończy się zaś w 1953 roku , można by rzec że wraz ze śmiercią Stalina. W Korei wcześniej toczyły się rozmowy pokojowe, ale były one tłumione przez Kreml nigdy nie dochodziło do zawarcia istotnych umów i ugod. Kiedy Stalin umiera, Kreml wyraża zgodę na zawieszenie broni, która na dobra sprawę trwa do dziś. Wojna koreańska wbija klin w relację pomiędzy Kremlem…
… oddać Algierii, ale jednak w 1963 roku ulega.
ZSRR - USA
Rywalizacja pomiędzy mocarstwami trwa w środkach rakietowych. ZSRR, próbuje się wybić i osiąga swój cel - pierwsze sputniki, w ten sposób osiąga technologię której nie osiągnęły USA. W 1960 roku pojawia się problem zestrzelenie amerykańskiego samolotu Lockheed U-2 (Dragon Lady \) nad terenem ZSRR ze stratosfery, USA są zaskoczone, że Związek…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)