Współczesne stosunki międzynarodowe-Rumunia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne stosunki międzynarodowe-Rumunia - strona 1 Współczesne stosunki międzynarodowe-Rumunia - strona 2

Fragment notatki:

Wykład XII, 30.01.2012.
W Rumunii dochodzi do krwawej zmiany rządów. Rumunia była dyktaturą totalitarną, z jedną partią i bardzo rozbudowanym systemem bezpieczeństwa. Praktycznie nie było opozycji. Władza była przekonana, że panuje nad społeczeństwem. Rumunia wcześniej poluzowała kontakty z ZSRR i starała się prowadzić samodzielną politykę. Stara się też wybrnąć z zadłużenia, bo miała na uwadze sytuację PRL. Udało się spłacić te długi, ale mocno odbiło się to na gospodarce wewnętrznej i sytuacji społecznej. Władza dalej kontroluje sytuację do grudnia 1989 roku. Władza także nie rozmawiała ze społeczeństwem. 16 grudnia w Siedmiogrodzie, zamieszkane w dużej części przez mniejszość węgierską, władza usunęła popularnego proboszcza Laszlo Kelesza. Ludność zbuntowała się. Demonstrację zaczęły się przenosić do innych miast, a w końcu do Bukaresztu. 20 grudnia Causescu przerywa wizytę w Teheranie i wraca do kraju. Zaplanowano wiec na 28 grudnia, który miał być wiecem poparcia dla władz. Ten zamierzony wiec poparcie szybko zmienił się w demonstrację przeciwko władzy. Causescu został wygwizdany przez tłum. Następnie zorganizowano demonstrację przeciwko Securitate. Minister obrony wydał rozkaz, że wojsko nie będzie brać udziału w tłumieniu demonstracji. Pojawiła się informacja, że generał Mileji popełnił samobójstwo, co jeszcze podgrzało atmosferę. Walki rozpoczynają się 21 grudnia, 22 grudnia rozlewają się na prowincję. Przejęto kontrolę na stolicą i gmachami rządowymi. Cauesescu ucieka z żoną na południe kraju i liczy, że tam znajdzie poparcie. Zostaje aresztowany wraz z żoną przez wojsko. Postawiono ich przed specjalnym trybunałem, gdzie w krótkim procesie zostali skazani na śmierć. Rozstrzelano ich. W partii przejmują władzę wcześniej usunięci. Tworzy się Front Ocalenia Narodowego z Iljescu na czele. Wojsko poparło FON. Walki wewnętrzne kończą się 25 grudnia, kiedy to stłumiono ostatnie ogniska oporu policji politycznej. Zginęło około 1000 osób, głównie oficerów Securitate. 29 grudnia Front Ocalenia Narodowego proklamował się tymczasowym parlamentem, co wywołało krytykę opozycji. Ta dopiero się zaczynała organizować. Organizowano się głównie na bazie partii sprzed II WŚ i 1947 roku. Styczniu Front cofa decyzję o tymczasowym parlamencie i przekształca się w partię polityczną. Rozpisano powszechne wybory, 22 kwietnia 1990 roku. Opozycja była przeciwna tak szybkim wyborom, bo wpływały na korzyść sił postkomunistycznych. Jeszcze przed wyborami rozpoczyna się okupacja Placu Uniwersyteckiego. Rząd tymczasowy nie robi z tym nic. Wybory wygrywa FON z poparciem 66%. Zmieniono konstytucję przywracając prezydenta wybieranego w powszechnych wyborach. Prezydentem zostaje Iljescu z wynikiem 85%. W czerwcu bojówki FON rozpędzają demonstrantów z Placu. Zginęło 6 osób.

(…)

… na korzyść sił postkomunistycznych. Jeszcze przed wyborami rozpoczyna się okupacja Placu Uniwersyteckiego. Rząd tymczasowy nie robi z tym nic. Wybory wygrywa FON z poparciem 66%. Zmieniono konstytucję przywracając prezydenta wybieranego w powszechnych wyborach. Prezydentem zostaje Iljescu z wynikiem 85%. W czerwcu bojówki FON rozpędzają demonstrantów z Placu. Zginęło 6 osób. Rozwiązanie Układu Warszawskiego
…. Nie zostali zaakceptowani przez parlament Chorwacji i ogłosili referendum na terenach zamieszkanych przez Serbów. 1 października SRN ogłosiła, po referendum, utworzenie Autonomicznego Okręgu Serbskiego na terenie Chorwacji, czego nikt nie uznał. Bośnia i Hercegowina, wybory wygrywają reprezentanci muzułmanów, na drugim Serbów a na trzecim Chorwatów. Prezydentem zostaje reprezentant muzułmanów.
Do końca…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz