Współczesne stosunki międzynarodowe-pytania na egzamin 1

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1407
Wyświetleń: 1792
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne stosunki międzynarodowe-pytania na egzamin 1 - strona 1 Współczesne stosunki międzynarodowe-pytania na egzamin 1 - strona 2

Fragment notatki:

12 marca 1999 Przyjęcie Polski, Czech i Węgier do NATO 1 kwietnia 2009: Albania i Chorwacja dołączyły do NATO Михаил Сергеевич Горбачёв (Gorbaczow) prezydent ZSRR 1 października 1988 - 25 grudnia 1991 01.01.2002r wejście w obieg euro TERYTORIUM: kaszmir - stan w Indiach Sahara Zachodnia - obecnie okupowana przez Maroko Erytrea od 1993 roku niepodległe państwo (wcześniej okupowane przez Etiopię) w stanie konfliktu terytorialnego z Etiopią Górny Karabach - enklawa ormiańska w zachodnim Azerbejdżanie POJĘCIA: układ z Ramboulliet - Konferencja w Rambouillet, z udziałem władz Jugosławii oraz przedstawicieli strony albańskiej rozpoczęła się 6 lutego 1999 roku. Ich podstawą był plan amerykańskiego dyplomaty Christophera Hilla, zakładający samorządność Kosowa (własne władze ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze oraz siły policyjne) w ramach Jugosławii, rozbrojenie UCK i wycofanie wojsk i policji serbskiej. 23 lutego Albańczycy przystali warunkowo na plan autonomii, a Serbowie - na na rozważenie międzynarodowej obecności w Kosowie. 8 marca Albańczycy podpisali plan autonomii wypracowany w Rambouillet, ale delegacja serbska odmówiła złożenia podpisu, głównie z powodu żądania umożliwienia siłom międzynarodowym na swobodne poruszanie się po całej Jugosławii oraz przystania na referendum niepodległościowe w ciągu 3 lat. Spełnienie takich żądań oznaczałoby zgodę na okupację kraju. Władze jugosłowiańskie nie mogły się na to zgodzić. OBWE postanowiła natychmiast wycofać swoich obserwatorów.      Gdy spotkanie ostatniej szansy Holbrooke'a z Miloseviciem 22 marca zakończyło się fiaskiem, 24 marca 1999 roku NATO rozpoczęło kampanię bombardowania Jugosławii . Był to pierwszy w historii NATO atak zbrojny na inne państwo. Porozumienie wielkanocne Celem porozumienia, przyjętego 10 kwietnia 1998 r. przez rządy Republiki Irlandii i Wielkiej Brytanii było rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej. Porozumienie stwierdzało, że Irlandia Północna pozostanie częścią Wielkiej Brytanii, z zastrzeżeniem, że przyszłości społeczeństwo większością głosów będzie miało prawo zdecydować o zjednoczeniu wyspy. Ugrupowania polityczne zobowiązały się do korzystania wyłącznie z pokojowych i demokratycznych sposobów działania. W ciągu dwóch lat organizacje paramilitarne miały się rozbroić oraz więźniowie związani z ugrupowaniami paramilitarnymi przestrzegającymi zawieszenia broni powinni zostać wypuszczeni. Republika Irlandii zobowiązała się do zmiany zapisów w swojej konstytucji dotyczących roszczeń terytorialnych wobec Irlandii Północnej, a Wielka Brytania zobowiązała się uchylić ustawę o administrowaniu Irlandią

(…)

… - 1968-69 I sekretarz KC KPCz; gł. realizator reform w partii i państwie, zwanych praską wiosną 1968. Swój program określał głośnym w swoim czasie sloganem "socjalizm z ludzką twarzą". Po interwencji wojsk Układu Warszawskiego z czasem wykluczony z partii i odsunięty od wszelkich funkcji.
OSOBY Z KRAJU:
Zwiad Gamsachurdia - pierwszy wybrany w wolnych wyborach prezydent Gruzji w 1991r.
Gregor Gysi…
… przede wszystkim włączeniu Polski w nurt polityki europejskiej i wspierający jej integrację ze strukturami euroatlantyckimi. Był to początek procesu transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Istniał jeszcze ZSRR, Armia Czerwona stacjonowała na terytorium Polski a nieodwracalność zmian w Europie nie miała jeszcze ciągle statusu powszechnie uznanej oczywistości. Regularne spotkania trzech ministrów spraw zagranicznych…
… inauguracyjnej sesji nowego parlamentu, wdzierając się do parlamentu uzbrojeni w róże. Po rozmowach z amerykańskim sekretarzem stanu i rosyjskim msz a potem Saakaszwilim. Podjął decyzję o dobrowolnym ustąpieniu, unikając ewentualnego rozlewu krwi. KIM BYLI: Daniel Ortega obecny prezydent Republiki Nikaragui. Przywódca sandinistów. Socjalista. W wyniku rebelii obalił w 1979 dyktatora tego kraju Anastasio Somozę.
Leonid Kuczma - polityk ukraiński, premier, a następnie prezydent w latach 1994-2005. Zastąpił Leonida Krawczuka. W wyniku pomarańczowej rewolucji zastąpiony przez Wiktora Juszczenkę.
Frederik Willem de Klerk - prezydent RPA w latach 1989-1994, laureat Nobla (z Nelsonem Mandelą). Jako pierwszy czołowy polityk rządzącej partii opinię, że żadna wspólnota nie powinna dominować nad inną. Wygłosił…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz