współczesne ruchy społeczne w europie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
współczesne ruchy społeczne w europie - omówienie  - strona 1 współczesne ruchy społeczne w europie - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Europeistyka, I stopnia, stacjonarne
Kamila Król
Olessya Ostnitskaya
WSPÓŁCZESNE RUCHY SPOŁECZNE W EUROPIE
PREZENTACJA - ANARCHIZM W GRECJI
W celu przypomnienia, chciałybyśmy zająć dosłownie chwilę na powtórce, czym jest anarchizm. Jest to ruch społeczno - polityczny, którego zalążki sięgają już XIX wieku. Oznacza on nic innego, jak odrzucenie powszechną rewolucję i dyktaturę proletariatu, uznaje natomiast, że należy walczyć z kapitalizmem i państwem używając terroru indywidualnego. Ogólnie rzecz biorąc, anarchizm w Grecji, o którym zaraz zaczniemy mówić opiera się na tych podstawowych założeniach, a obserwatorzy zgodnie twierdzą, że Grecy sami są sobie winni aktualnej sytuacji w Grecji, zaś ich terror jest odbierany jako bezsilność, ponieważ nie są w stanie naprawić tego, co sami zepsuli. Dlatego teraz, trzymając się przysłowiowej brzytwy, starają się wyeliminować instytucję państwa i wszelką władzę, w celu rozpoczęcia wszystkiego od nowa - utworzenia zdrowego państwa greckiego.
Można zaobserwować bardzo łatwo, że greccy anarchiści w swych działaniach trzymają się razem i tak naprawdę ich zamieszki, rozruchy, są przeprowadzane w gronie ludzi, którzy nie mają ściśle określonej nazwy, wręcz przeciwnie - ciekawym faktem jest to, że działają oni na terenie Grecji w kilku odrębnych, zorganizowanym grupach o odmiennym stopniu zagrożenia, najgroźniejszą jest tak zwana Walka Rewolucyjna, ale także Konspiracja grup ogniowych. Składają się one z ludzi młodych, pałających energią do zmian. Większość z nich, to studenci, ale także osoby niepełnoletnie, ponieważ pamiętnym wydarzeniem rozpoczęcia działalności tego ruchu jest zabójstwo piętnastoletniego chłopca przez policjanta.
Ponadto, zakłada się też dwie inne przesłanki na rozpoczęcie działalności anarchistów, a mianowicie, rok 1974, kiedy Grecja odzyskała reżim demokratyczny, po drugie zaś, ani władza ani policjanci nie są w stanie poradzić sobie z narastającym ruchem młodych anarchistów z powodu braku środków na zapobieganie kolejnym zamachom, które pojawiają się niemalże każdego roku.
Kolejnym etapem naszej prezentacji będzie przytoczenie niektórych, według nas najciekawszych, ale zarazem najbardziej znanych całemu światu zamachów.
Pierwszym z nich, to atak z 12.03.2009, na Citibank. W tym przypadku ugrupowanie Walka Rewolucyjna przyznała się do podłożenia bomb pod filie tego banku w Atenach. Już wcześniej, anarchiści próbowali przeprowadzić zamach na Citibank, przygotowując samochód - pułapkę, jednak pierwsza akcja została udaremniona przez policjantów. Druga natomiast, prawie miesiąc później, w marcu - nie spowodował na szczęście ofiar w ludziach, gdyż policjanci sprawnie przeprowadzili akcję antyterrorystyczną zdalnie sterując wybuchem, ale doprowadził on do ogromnych strat materialnych, między innymi doszło do zniszczenia kilkunastu samochodów zaparkowanych nieopodal banku. Ciekawostka: aktualnie, administracja amerykańska oferuje 1 milion dolarów dla osoby, która pomoże w ujęciu liderów ugrupowania. Ogłosiła to tuż po zamachu na ambasadę USA w Atenach w 2007 roku, kiedy anarchiści użyli rakiety do swojego ataku.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz