Współczesne formy powstawania państw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne formy powstawania państw - strona 1 Współczesne formy powstawania państw - strona 2 Współczesne formy powstawania państw - strona 3

Fragment notatki:

Grzebyk. Notatka składa się z 4 stron.
Wykład 8 Współczesne formy powstawania państw Lata 60 - największa fala
Powstawanie państw jest efektem łączenia, dzielenia się państw, ewentualnie secesji. Łączenie się państw: Tanzania (połączenie się Tanganiki z Zanzibarem), połączenie państw niemieckich
Podział państw: Europo Środkowo - Wschodnia po 89 (Czechy i Słowacja, państwa Półwyspu Bałkańskiego, państwa które powstały na obszarze byłego ZSRR).
Secesja - oderwanie się fragmentu państwa i utworzenie na tym fragmencie nowego państwa (Panama, która odłączyła się od Kolumbii, Bangladesz).
Burundi - powstała decyzją ONZ. Przy powstaniu nowych państw powstaje problem sukcesji. Sukcesja jest to przyjęcie pewnych praw i obowiązków wynikających z nowego charakteru zwierzchnictwa terytorialnego. W pmp sukcesja odnosi się do kilku obszarów, m.in.. traktatów międzynarodowych. Zasada kontynuacji faktów - sukcesor przejmuje na siebie odpowiednią cząstkę poprzednich zobowiązań.
Kwestia zobowiązań finansowych/długów, których część proporcjonalną przejmuje sukcesor - kwestie problematyczne. Obowiązuje zasada dobrej wiary - obowiązuje przy sukcesji archiwów. Sukcesja w organizacjach międzynarodowych - jak ona wygląda zależy od organizacji międzynarodowej, dość szczególna sytuacja miała miejsce w ONZ po rozpadzie ZSRR za sukcesora w Radzie Bezpieczeństwa uznana została Rosja bez procedur przyjmowania pozostała Białoruś i Ukraina. Trzy podmioty wcześniej należały do ONZ: Białoruś, Ukraina, ZSRR. Białoruś i Ukraina automatycznie zostały, pozostało12 państw, które zostały poddane normalnym procesom nowych członków. Do Rady Europy została przyjęta Czechosłowacja, potem rozpadła Czechy i Słowację i od RE zostały przyjęte Czechy, a Słowacja nie. Słowacja musiała jakiś czas ubiegać się o członkowstwo. Kolejne podmioty PMP: Międzynarodowe organizacje międzyrządowe To są takie organizacje, których członkami są państwa. Tych państw musi być przynajmniej, które działają na podstawie umowy międzynarodowej, która jest jednocześnie statutem danej organizacji. Na świecie dzisiaj jest około 350 organizacji międzyrządowych. Za podmiot pmp uważa się te organizacje, które posiadają określoną liczbę kompetencji. Organizacje międzynarodowe są podmiotem wtórnym, ponieważ samo ich istnienie zależy od woli państw. Organizacje nie posiadają samoistnej woli, posiadają pewne atrybuty właściwe państwom: np. mogą zawierać umowy międzynarodowe z innymi organizacjami oraz z państwami, posiadają prawo legacji biernej (prawo przyjmowania przedstawicielstw dyplomatycznych), mogą występować przed sądami międzynarodowymi (szczególnie MTSem), przy czym sądy nie wydają wyroków, tylko opinie prawne.

(…)

… i drugiej stronie między Włochami i Jugosławią, Włochami i Francją. Neutralizacja - występuje często razem z demilitaryzacją, np. w przypadku państw wolnych, zakaz prowadzenia na danym terytorium działań wojennych oraz zakaz budowania baz wypadowych dla prowadzenia takich działań na zewnątrz. Dziś zneutralizowane są główne kanały morskie (strefa Kanału Sueskiego, strefa Kanału Panamskiego oraz cieśnina…
… tylko państwu, czyli podpisywał umowy międzynarodowe, przy nim akredytowane były misje dyplomatyczne i przez społeczność międzynarodową był traktowany jako rodzaj substytut państwa (jedna osoba!). Taka sytuacja utrzymywała się do 1929 roku kiedy na podstawie traktatów laterańskich powstało państwo Watykan. Watykan to normalne, regularne państwo ze wszystkimi atrybutami państwa: ma swoje terytorium…
… wysokości Z przestrzeni wgłąb ziemi pod terytorium lądowym i morskim. Państwo jest zjawiskiem terytorialnym i na tak określonym terytorium ograniczonym granicami państwowymi sprawuje suwerenną władzę. Na podstawie umów międzynarodowych może nastąpić ograniczenie zwierzchnictwa terytorialnego państwa. Podstawowe formy ograniczenia zwierzchnictwa terytorialnego: demilitaryzacja - nałożenie na państwo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz