Wprowadzenie do zagadnień związanych z podatkiem-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wprowadzenie do zagadnień związanych z podatkiem-opracowanie - strona 1 Wprowadzenie do zagadnień związanych z podatkiem-opracowanie - strona 2 Wprowadzenie do zagadnień związanych z podatkiem-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

OBCIĄŻENIA PODATKOWE PRZEDSIĘBIORCÓW
WYKŁAD 1 15.02.2011
Wprowadzenie do zagadnień związanych z podatkiem.
Istota podatku i systemu podatkowego
Polityka podatkowa
Zasady podatkowe
Ordynacja podatkowa art. 6 - identyfikuje podatek
Podatek- publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz skarbu państwa, województwa, powiatu lub gminy wynikające z ustawy podatkowej.
Podatek wynika z ustawy, a więc nie można ustalać danin podatkowych w Polsce w innej randze - tylko parlament ma prawo do nakładania danin podatkowych. Jeszcze 10 lat temu podatki było można ustalać w formie rozporządzenia przez Ministra Finansów.
Ustawodawca wskazuje jako odbiorców podatków:
skarb państwa (odbiorca ogólnonarodowy) - środki finansowe skarbu państwa znajdują się w budżecie państwa - czyli mamy do czynienia z podatkami, które mają charakter centralny, ogólny
jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) - daniny publiczne bezpośrednio nie wpływają ani do samorządu województwa, ani do samorządu powiatowego. Prawo do ustanawiania rozwiązań w zakresie danin publicznych zasilających bezpośrednio budżet mają gminy. Powiaty i województwa mają prawo do partycypacji części podatków dochodowych, które zasilają centralny budżet państwa. Ustawodawca definiując podatek, nie określa co ma być przedmiotem podatku, jaki ma być jego zakres. Wolę ustalania tych rzeczy ustawodawca pozostawia władzy publicznej, czyli parlamentowi. Władza publiczna ustalając rozwiązania systemowe wchodzi w różne rozwiązania, dt. różnych przedmiotów, podmiotów.
System podatkowy to całość podatków stosowanych w określonym czasie, w określonym kraju, stanowiących jednolitą, wewnętrznie zgodną pod względem prawnym i ekonomicznym całość.
Zawierają się tutaj także, oprócz aktów prawnych i podatków typowych, rozwiązania prawne, które regulują zasady funkcjonowania podatków oraz normy prawne, które określają szczegółowe rozwiązania prawne (ordynacja podatkowa, kodeks karny skarbowy). Cały szereg rozwiązań systemowych dt. funkcjonowania poszczególnych podatków w postaci rozporządzeń. Ktoś kiedyś powiedział, że system podatkowy jest jak konstelacja.
Nie istnieje idealny system podatkowy. Na rozwiązania systemu podatkowego mają wpływ tradycje historyczne, reguły struktury administracyjnej, sposób zarządzania państwem, uwarunkowania ekonomiczne (np. stopa bezrobocia, poziom dochodu).
Wobec przedsiębiorstw stosuje się strategię, politykę fiskalną - od kogo, w jaki sposób pobór ma oddziaływać na te podmioty, które ponoszą ciężar danin. Polityka podatkowa jest konsekwencją polityki finansowej państwa. Określa cele, zadania jakie państwo powinno spełnić, zadania które są realizowane przy pomocy wypracowanego systemu podatkowego. Polityka ta ustala narzędzia, zakresy oddziaływania tych narzędzi, metody realizacji przyjętych celów. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz