Wprowadzenie do polityki gospodarczej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wprowadzenie do polityki gospodarczej - strona 1 Wprowadzenie do polityki gospodarczej - strona 2 Wprowadzenie do polityki gospodarczej - strona 3

Fragment notatki:

Polityka gospodarcza - świadome oddziaływanie władz państwowych na gospodarkę narodową.
Polityka - z nią związane są cele z zakresu polityki gospodarczej. Cele - tu ważny jest horyzont czasowy (jeżeli ekipa formułuje cele na swoją kadencję, nie jest to polityka długotrwała). Trudno jest prognozować w polityce gospodarczej. Cele - dla Kołodki celem jest wejście do Unii Europejskiej, a powinno być zapewnienie lepszego życia w UE. Mylone są środki z celami; to, czym dysponują ekipy rządowe (zasoby naturalne, maszyny, fabryki, zasoby finansowe). Pojawia się problem charakterystyki funkcjonalnej (jest to zbiór wskaźników określających funkcjonowanie), w nim znajdują się: funkcje wykonywane przez system; sterowność (Balcerowicz zakładał spadek bezrobocia, które tak naprawdę rosło); stabilność systemu (czy są konflikty, gwałtowne skoki walut, demonstracje, np. Lepper, protesty górników, hutników, pielęgniarek); inercja (bezwładność systemu) - ile czasu upłynie od wejścia do UE do osiągnięcia poziomu życia ludzi z UE; elastyczność, adaptacyjność (zdolność dostosowania do zmieniających się warunków na światowych rynkach); wrażliwość systemu (np. na surowce energetyczne - gaz i ropa naftowa z Rosji) - pojawia się możliwość szantażu państwa); przewidywalność rozwoju sytuacji (ucieczka kapitału spekulacyjnego); efektywność (np. miernikiem może być PKB na obywatela).
Przyrost PKB - najwyższy był w 1996 roku (6,5-7); może być też ujemny (Balcerowicz to -12%).
Polityka makro - odnosi się do kraju.
Polityka mikro - odnosi się do konkretnych sektorów.
Drugie podejście - czym się to robi i jak się to robi.
Czym się robi (instrumentalizacja) - polityka pieniężna - wiąże się z emisją pieniądza, kredyty, polityka fiskalna, ulgi podatkowe - np. na export; polityka budżetowa (jak duży ma być deficyt budżetowy, liczony jest w % PKB - obecnie jest to 5% PKB).
Jak to się robi (kryterium przedmiotowe) - polityka przemysłowa, rolna. Trzeba uspójniać polityki cząstkowe. To się komplikuje, gdyż ekipy się ciągle zmieniają, kolejni ministrowie mają inne podejście do problemu. Ekipy te różnie oceniają stan gospodarki i stąd biorą się problemy. Tak też jest ze strategią.
Problem jakości kadr ma kluczowe znaczenie dla gospodarki.
System powinien być przejrzysty (a tak na pewno nie jest); sterowny (ktoś wydaje polecenie, to musi być ono wykonane); stabilny; niska inercja (szybko reagować na polecenia); elastyczny (dostosować się do zmian w innych gospodarkach); dobrze zabezpieczony (alternatywne zabezpieczenia, np. dla ropy i gazu z Rosji); muszą być rezerwy (gospodarka musi służyć społeczeństwu); wysoki PKB; inflacja (do 1%); bezrobocie (1%); tanie kredyty; export większy od importu; wysokie płace i emerytury; zadłużenie - wyzerowane; rezerwy walutowe (100-200 mld $); bez deficytu PKB. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz