Wprowadzenie do ekonomii-wszystkie wykłady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wprowadzenie do ekonomii-wszystkie wykłady - strona 1 Wprowadzenie do ekonomii-wszystkie wykłady - strona 2 Wprowadzenie do ekonomii-wszystkie wykłady - strona 3

Fragment notatki:

WPROWADZENIE DO EKONOMII
Definicja ekonomii:
Ekonomia opisuje sposoby zachowania się człowieka (ludzi) w procesie gospodarowania. Przestrzeń zainteresowań ekonomii to: produkcja, podział i konsumpcja. Ekonomia opisuje w jaki sposób społeczeństwo używa ograniczonych zasobów dla produkcji dóbr i usług i w jaki sposób dzieli je pomiędzy poszczególne grupy społeczne. Ekonomia jest nauką społeczną; wyodrębnienie ekonomii jako samodzielnej nauki: 1776 rok- Adam Smith- „O bogactwie narodów” („niewidzialna ręka rynku”); Zasoby: ziemia, praca, kapitał i technologia; Zmiana znaczenia poszczególnych zasobów w kreowaniu bogactwa; Ograniczoność (rzadkość) zasobów i jej skutki dla człowieka; Ekonomia jako nauka wyborów ekonomicznych: krzywa możliwości produkcyjnych; Podział ekonomii na mikro i makroekonomię; Zainteresowania ekonomii: Co? Jak? Dla kogo? Produkować; Systemy ekonomiczne, jako sposoby odpowiedzi na powyższe pytania (System rynkowy, System nakazowo-rozdzielczy, System mieszany); Ekonomia pozytywna i normatywna
KRZYWA MOŻLIWOŚCI PRODUKCYJNYCH
Przedstawia- przy każdej wielkości produkcji jednego dobra- maksymalną możliwą produkcję drugiego dobra. (RYSUNEK W KSIĄZCE)
A,B- punkty efektywne (wymienność, substytucyjność) C- punkt nieefektywny- marnotrawstwo D- punkt nieosiągalny
Prawo malejących przychodów- Każdy następny zatrudniony w danej gałęzi zwiększa produkcję w stopniu mniejszym niż jego poprzednik
Koszt alternatywny danego dobra to ilość innego dobra, z której trzeba zrezygnować, aby możliwe stało się wytworzenie dodatkowej jednostki tego pierwszego dobra.
Poziom kosztu alternatywnego jest odzwierciedlone w nachyleniu krzywej możliwości produkcyjnych
Co to jest rynek?
Rynek to ogół warunków ekonomicznych, w których dochodzi do zawierania transakcji wymiennych między sprzedawcami, oferującymi towary i usługi a nabywcami, reprezentującymi potrzeby, poparte określonymi środkami nabywczymi. Definicja węższa: rynek to jakiekolwiek miejsce, gdzie dokonuje się sprzedaży i zakupu towarów. Może to być miejsce fizyczne (jak targowisko w mieście, siedziba giełdy towarowej lub papierów wartościowych) , jak i nie fizyczne- np. światowa sieć telekomunikacyjna, przy pomocy której są nabywane i zbywane akcje.
Co to jest popyt?
Popyt to ilości towaru, jakie bylibyśmy gotowi zakupić po rozmaitych cenach, przy określonym dochodzie, w określonym miejscu i określonym czasie
Co to jest wielkość popytu?
Wielkość popytu to ilość towaru, jaką jesteśmy gotowi zakupić przy określonej cenie, w określonym miejscu i określonym czasie.
Co to jest podaż?
Podaż to ilości towaru, jaką gotowi są dostarczyć producenci po rozmaitych cenach, w określonym miejscu i określonym czasie.


(…)

… do informacji dotyczących spółek. Może zawiesić notowania spółki (w razie stwierdzonych nieprawidłowości) lub wykluczyć spółkę z giełdy; Upowszechnianie wiedzy o zasadach funkcjonowania rynku papierów wartościowych; Licencjonowanie podmiotów ubiegających się o zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.(domów maklerskich, banków inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, maklerów i doradców…
… regulacji: Ekonomiczna (kontrola cen, rodzajów produktów, określanie swobody wejścia i wyjścia), Społeczna (normy bezpieczeństwa, ekologiczne, zdrowotne)
Deregulacja- od połowy lat 70. (Lotnictwo; Przemysł naftowy; Przewozy, linie kolejowe). Opozycja wobec deregulacji
Oligopol wojny cenowe czy współpraca?; słabości porozumień oligopolitystycznych -zmów (Wysoka cena i mniejsza podaż; Tendencje…
… i w czasie krótkim.
W długim okresie wydatki konsumpcyjne i PKB rosną w zbliżonym tempie, natomiast w czasie krótkim wahania koniunkturalne wydatków konsumpcyjnych są mniejsze niż PKB.
Rozróżniamy PKB i dochód rozporządzalny. PKB przewyższa dochód rozporządzalny o około 40%. Konsumpcja zależy od dochodu rozporządzalnego. Gdy wahania dochodu rozporządzalnego są małe, małe będą też wahania konsumpcji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz