Wprowadzenie do Ekonomii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wprowadzenie do Ekonomii - strona 1 Wprowadzenie do Ekonomii - strona 2 Wprowadzenie do Ekonomii - strona 3

Fragment notatki:

ĆW. EKONOMIA - 20.02.2012
WPROWADZENIE DO EKONOMII
POJĘCIE I ZAKRES EKONOMII
EKONOMIA - nauka badająca, w jaki sposób społeczeństwo gospodarujące decyduje o tym, co i jak i dla kogo wytwarzać; ograniczoność zasobów naturalnych.
FUNKCJE EKONOMII:
POZNAWCZA - dostarcza wiedzy o zjawiskach i procesach gospodarczych, o rządzących nimi prawidłowościach, oraz ich przyczynach i skutkach.
APLIKACYJNA - polega głównie na tym, że jej ustalenia i wynikające z nich wnioski dostarczają wskazówek przydatnych w działalności gospodarstw domowych, przedsiębiorstw państwa, związków zawodowych. PODZIAŁ EKONOMII:
POZYTYWNA - obiektywne, naukowe objaśnienie zasad gospodarki (bezstronny badacz poszukujący prawdy) - eksperci - jednoznaczne wnioski w kwestii zasadniczych problemów: jak działa gospodarka?, jak gospodarka zareaguje na zmianę warunków działania?
NORMATYWNA - zalecenia i rekomendacje oparte na subiektywnych sądach wartościujących (zależne od preferencji i priorytetów) - obywatele - wielość poglądów
MIKROEKONOMIA - szczegółowa analiza poszczególnych działań gospodarczych, badanie indywidualnych decyzji dot. pojedynczych towarów, dla uproszczenia analizy może pomijać różne współzależności występujące w gospodarce. Ogólna teoria równowagi - badanie równoczesne wszystkich rynków poszczególnych towarów: stworzenie ogólnego obrazu konsumpcji, produkcji i wymiany w całej gospodarce w danym momencie - niebezpieczeństwo deformacji rzeczywistości przez nadmiar szczegółów i złożoność ujęcia.
Analiza cząstkowa - analiza mikroekonomiczna ignorująca efekty pośrednie
MAKROEKONOMIA - uwypukla te współzależności kosztem uproszczenia opisu cząstkowych zjawisk i działań: troska o przejrzystość obrazu działania całej gospodarki, kładzie nacisk na wzajemne stosunki zachodzące w gospodarce, jako całości.
Produkt narodowy brutto - wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w gospodarce w określonym czasie, podstawowy miernik całkowitej produkcji dóbr i usług w gospodarce.
Wskaźnik cen - miernik przeciętnego poziomu cen dóbr i usług w gospodarce. Porównuje ich poziom w danym okresie z poziomem wybranym okresie z przeszłości
Stopa bezrobocia - procentowy udział bezrobotnych całości siły roboczej: ludność w wieku produkcyjnym, która byłaby gotowa podjąć pracę, gdyby mogła ją dostać.
POTRZEBY LUDZKIE ORAZ CZYNNIKI PRODUKCJI
POTRZEBY LUDZKIE - charakter społeczny, ponieważ potrzeby poszczególnych ludzi oraz zbiorowości ludzkich kształtują się pod wpływem warunków współżycia ludzi w społeczeństwie i zmieniają się wraz z rozwojem społeczeństwa.


(…)

…. Na przykład przy przejściu z punktu F do punktu G zmniejszeniu produkcji chleba towarzyszy zwiększenie produkcji maszyn. W porównaniu z wariantem F wariant G (podobnie jak inne warianty położone na krzywej) jest więc efektywny. Natomiast nieefektywny jest wariant K, który w porównaniu z wariantem F oznacza mniejszą produkcję zarówno chleba jak i maszyn, a tym samym niepełne wykorzystanie istniejących zasobów…
… benzyny drastycznie skoczyła.
Dobra substytucyjne - w ekonomii, znane również jako dobra substytutywne, to towary i usługi spełniające podobne bądź zupełnie pokrywające się funkcje. Mają podobne zastosowanie i podobne właściwości np. masło i margaryna, kredyt i pożyczenie pieniędzy od znajomego.
W związku z tym, że dają podobne korzyści, wzajemnie się zastępują. Gdy rośnie popyt na dobro A, maleje popyt…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz