Wpływ zmian ceny rynkowej na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa.
Celem rozważań prowadzonych w tym punkcie będzie pokazanie, jak zmieni się sytuacja przedsiębiorstwa działającego w doskonałej konkurencji, gdy zmieni się cena rynkowa po której sprzedaje swój produkt. Dla skrócenia analizy ograniczymy się do przypadku typowego przebiegu funkcji kosztów całkowitych przedstawionego na rys. 1e. Odwołajmy się od razu do rysunku pokazującego przebieg funkcji Kcp, Kzp, Kc'. Na rys. 2a dodatkowo została narysowana funkcja obrazująca przebieg funkcji ceny. Skoro w doskonałej konkurencji cena rynkowa nie zależy od wielkości produkcji pojedynczego producenta, to na rysunku musimy ją przedstawić jako prostą równoległą do osi 0y.
Jeżeli odwołamy się do wcześniejszych wniosków, to łatwo znajdziemy na rys. 2a charakterystyczne punkty. Stwierdziliśmy, że producent osiąga zysk równy zero, gdy Kcp zrówna się z ceną. Punkty gdzie prosta ceny przecina się z krzywą Kcp zostały oznaczone literami A1 i A2. Wiemy również, że dopóki koszty całkowite przeciętne są niższe od ceny, to firma osiąga zyski. Ten warunek (prosta ceny przebiega wyżej niż krzywa Kcp) spełniają wielkości produkcji z przedziału od yA1 do yA2. Tym samym produkcja mniejsza niż yA1 lub większa niż yA2 przynosi straty. Można się o tym przekonać wykorzystując w rozumowaniu pojęcie zysku przeciętnego (zysku jednostkowego) definiując go następująco:
gdzie Zp oznacza zysk przeciętny. Na podstawie przekształcenia:
możemy stwierdzić, że zysk przeciętny równy jest różnicy ceny i przeciętnych kosztów całkowitych. Cena obrazuje, ile pieniędzy dostajemy w wyniku sprzedaży jednostki naszego produktu a przeciętne koszty całkowite pokazują ile przeciętnie kosztowało nas wytworzenie tej jednostki. Tym samym różnica między p i Kcp odzwierciedla ile wynosi zysk przypadający na jeden sprzedany produkt. Tą różnicę na rysunku obrazuje odległość w pionie między prostą ceny a krzywą Kcp. Im jest ona większa, tym większy jest przeciętny zysk. Na rys. 2a łatwo można ustalić dla jakiej wielkości produkcji przeciętny zysk jest maksymalny. Zp będzie największe dla produkcji, przy której wielkość przeciętnych kosztów całkowitych osiąga minimum. Przeciętny zysk będzie równy zero tam gdzie p = Kcp. Tym samym uzyskujemy dodatkowe potwierdzenie faktu, że zysk będzie wtedy równy zero. Wielkość zysku możemy obliczyć mnożąc zysk przeciętny przez wielkość produkcji, co oznacza, że nawet przy bardzo dużym y osiągniemy Z = 0, gdy Zp = 0. Jeżeli cena jest niższa niż przeciętne koszty całkowite, to wtedy możemy mówić o ujemnym zysku przeciętnym albo o stracie przeciętnej. Kontynuujmy analizę sytuacji przedstawionej na rys. 2a. Aby zaprezentować dodatkowe elementy uprościmy rys. 2a w ten sposób, że pominiemy na nim te oznaczenia, które zostały już wcześniej wykorzystane. Prezentuje to rys. 2b.
(…)
… jest skazana na straty,
jeżeli cena jest niższa niż próg produkcji (cena progu produkcji), czyli jest mniejsza niż minimalna wielkość kosztów zmiennych przeciętnych, to najlepszym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia jest zaprzestanie produkcji. Wpływ zmian kosztów produkcji na przebieg funkcji kosztów krańcowych
Rozpatrzmy teraz zagadnienie, które będzie niezbędne dla sformułowania wniosków…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)