Wpływ wadliwości czynności prawnych na ich skuteczność prawną

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1309
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ wadliwości czynności prawnych na ich skuteczność prawną - strona 1 Wpływ wadliwości czynności prawnych na ich skuteczność prawną - strona 2

Fragment notatki:


Rozdział XXI. Wpływ wadliwości czynności prawnych na ich skuteczność prawną.
(!) Postacie nieważności czynności prawnej
I. Nieważność
1.uwagi ogólne
Nieważna (bezwzględnie) czynność prawna nie wywiera skutków prawnych jako czynność prawna. Jest ona nieważna od samego początku i to z mocy prawa. W konsekwencji stan ten uwzględnia sąd z urzędu - bez konieczności zgłaszania przez stronę zainteresowaną odpowiednich wniosków. Sąd ma obowiązek wziąć pod uwagę w każdym stanie sprawy nieważność czynności prawnej, jednak tylko na podstawie materiału zgromadzonego zgodnie z regułami wskazanymi w art. 479 ze znaczkiem 12 par. 1 i art. 381 KPC. Nieważność ta ma charakter definitywny; każdy i zawsze może się na nią powołać, a żądanie takie nie może być uznane za nadużycie prawa podmiotowego na podstawie art. 5 KC
Wbrew często wypowiadanym poglądom nie można na tle art. 56 KC zaakceptować zapatrywania, jakoby czynność prawna była ważna, mimo iż nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Czynność prawną uznaje się także zachowania człowieka, które nie wywołują skutków prawnych przez niego zamierzonych, czego nie można zaaprobować na tle art. 56 KC
Nieważność może odnosić się nie do całej, lecz tylko do części czynności prawnej, to znaczy do niektórych jej postanowień.
2. Konwalidacja
Przez konwalidację (uzdrowienie) bezwzględnie nieważnej czynności prawnej rozumie się uznanie jej z mocą wsteczną za czynność ważną w następstwie jakichś faktów późniejszych.
Konstrukcja ta w żadnym razie nie może być rozważana jako jakiś środek „leczniczy” ogólnie odnoszący się do czynności prawnych. SN trafnie stwierdził, że nieważność czynności prawnej „podlega uwzględnieniu przez sąd z urzędu i ma charakter definitywny, co oznacza, że czynność prawna nieważna nie może być konwalidowana”.
3. Konwersja
Przez konwersję rozumie się przemianę nieważnej czynności prawnej na inną, ważną czynność prawną, odpowiadającą chociażby częściowo hipotetycznej woli stron.
II. Wzruszalność
Czynność prawna wzruszalna wywołuje wszystkie określone w jej treści skutki prawne. Skutki te mogą jednak ulec uchyleniu lub zmianie. Na określenie tej wadliwości używa się również określenia nieważność względna lub unieważnialność czynności prawnej. Czynność prawna może być wzruszona przez :
Samo (pozasądowe) oświadczenie woli uprawnionego podmiotu. W takiej postaci następuje uchylenie się od skutków złożonego oświadczenia woli pod wpływem błędu, podstępu lub groźby
Konstytutywne orzeczenie sądu, prowadzące do unieważnienia albo do zmiany treści czynności prawnej.
Jeżeli czynność prawna zostanie wzruszona, konsekwencje stąd wynikające następują ze skutkiem wstecznym. Z kolei wzgląd na ochronę obrotu prawnego wymaga, aby uprawnienie do wzruszania czynności prawnej ograniczone było terminem i to zawitym, ponieważ chodzi tu o realizację uprawnienia typu kształtującego, a nie o roszczenie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz