To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYDZIAŁ GÓRNICZY Projekt nr 1
Temat : Wpływ skrzyżowania autostrad na środowisko
Wykonał : Wstęp
Intensywny rozwój motoryzacji bezpośrednio wiąże się z powstawaniem wielu nowych problemów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Motoryzacja wywiera znaczący wpływ na kształtowanie warunków
zdrowotnych wielu miast i osiedli. Zagrożenie wytwarzane przez spaliny silników jest tym większe, jeśli zważyć, że ich toksyczne składniki są wydalane bezpośrednio do atmosfery, często na obszarach gęsto zaludnionych, gdzie zabudowa znacznie ogranicza naturalną wymianę powietrza. Również w Polsce mamy od pewnego czasu do czynienia z narastającym problemem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego toksycznymi składnikami spalin emitowanych przez środki transportu. Szczególnie ostro problem ten występuje w centralnych dzielnicach dużych miast takich jak np. Warszawa , Kraków , czy Wrocław. Szkodliwe oddziaływanie transportu samochodowego na środowisko przejawia się w różnych formach i w różnym nasileniu w zależności od obszaru oraz rodzaju środków transportowych używanych do przemieszczania osób i ładunków. Najpowszechniejszymi przejawami tego oddziaływania są :
zajmowanie terenu i odbieranie glebie jej produkcyjnej funkcji,
wyczerpywanie nieodnawialnych surowców zużywanych przez transport,
zużywanie tlenu zawartego w powietrzu atmosferycznym,
zanieczyszczanie atmosfery,
zanieczyszczanie wód podziemnych oraz odkrywkowych,
zmiana stosunków wodnych wskutek powstawania lub modernizowania powiązań transportowych,
wycinanie drzew i krzewów,
niszczenie roślinności przez środki transportowe,
zatruwanie roślinności szkodliwymi substancjami za pośrednictwem atmosfery, wody i gleby,
naruszanie kompleksów roślinnych wskutek powstawania lub modernizacji powiązań transportowych oraz związane z tym zmiany w szacie roślinnej,
(…)
… zarówno ołowiu, jak i węglowodorów aromatycznych nie zostało przekroczone.
Wyznaczenie stref zagrożenia, oddziaływania, wpływu i obecności.
Ponieważ wiatry wiejące w danym rejonie mają kierunek głównie północny wielkość strefy zagrożenia, w której przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia dla tlenków węgla i siarki wynosi w kierunku północnym 5 m., południowym 2m., a na wschód i zachód od miejsca…
… ten może zawierać do 20% ołowiu, głównie w postaci chlorków i bromków, a także tlenków. Według Zedlowicza przebieg reakcji łańcuchowej spalania można przedstawić w formie następujących reakcji :
- okres inicjowania reakcji spalania
RH + O2 => R + H2O
R + O2 => RO2
- dalsze możliwe przebiegi reakcji łańcuchowej spalania
RO2 + RH => ROOH + R ROOH => RO + OH RO2 => RCHO + OH OH + RH => R + H2O
RO2 => HCHO + RO HCHO…
… nie tylko zachodzenie wyżej opisanych reakcji łańcuchowych z udziałem cząsteczek paliwa, lecz także prowadzą do reakcji rekombinacji pomiędzy cząsteczkami składników samego powietrza. Przykładem tego typu reakcji, istotnej dla stopnia toksyczności spalin silnikowych, jest łączenie azotu z tlenem, prowadzące do powstawania tlenków azotu.
Odrębnym problemem są emitowane w spalinach związki ołowiu. Ich obecność…
… i chlorem dodawanymi w celu ułatwienia wydalania ołowiu w postaci tlenku PbO2 z komory spalania, oraz z fosforem i siarką (zanieczyszczeniami w paliwie). Część tlenku ołowiu osadza się na ściankach komory spalania oraz w układzie wylotowym silnika. Około 70 * 80 % ołowiu zawartego w paliwie emitowane jest z gazami wylotowymi do atmosfery .
Ołów wchłonięty przez organizm człowieka może przebywać…
… się dwie stacje CPN. Występuje tam stosunkowo duże natężenie ruchu samochodów osobowych i ciężarowych. Obiekt położony jest na terenie częściowo zalesionym, a częściowo objętym produkcją rolniczą.
Udział poszczególnych komponentów w ogólnej masie substancji toksycznych emitowanych w wyniku spalania 1 Mg materiałów pędnych :
Substancja toksyczna
Silniki wysokoprężne
Silniki gaźnikowe
Tlenek węgla
Węglowodory…
… ssania, spalania i wydechu, a także podczas procesu odprowadzania spalin. Na hałas powstały w procesie spalania zasadniczy wpływ ma przebieg w czasie zmian ciśnienia wewnątrz cylindra. Związane jest to ze sposobem przejścia procesu sprężania w proces spalania oraz z szybkością narastania ciśnienia. Przejście procesu sprężania w proces spalania związane jest ze zjawiskiem tzw. niekontrolowanego spalania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)