Wpływ kataklizmów wywołanych przez człowieka - Próby jądrowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ kataklizmów wywołanych przez człowieka - Próby jądrowe - wykład - strona 1 Wpływ kataklizmów wywołanych przez człowieka - Próby jądrowe - wykład - strona 2 Wpływ kataklizmów wywołanych przez człowieka - Próby jądrowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Próby jądrowe
Próby jądrowe przeprowadzane są głównie w celu sprawdzania i udoskonalania broni jądrowej. Od wynalezienia bomby atomowej w 1945 miało miejsce około 2000 próbnych wybuchów jądrowych, głównie przeprowadzonych przez USA i ZSRR. Od 1992 Rosja i USA utrzymują moratorium na zaprzestanie próbnych wybuchów, w związku z czym ich liczba drastycznie spadła. Niektóre kraje próby broni jądrowej łączyły ze zbrodniczymi testami jej oddziaływania na ludzi. Szczególnie często takie eksperymenty przeprowadzano w ZSRR, m.in. na poligonach w Tockoje, Semipałatyńsku i Nowej Ziemi Do testów używano z reguły żołnierzy, ze specjalnych, tajnych jednostek wojskowych i więźniów gułagów. Również w Stanach Zjednoczonych w latach 40. i 50. XX w. wykonywano próby nuklearne z własnymi żołnierzami. Testy polegały najczęściej na przebywaniu w niewielkich odległościach od epicentrum w płytkich okopach oraz przemarszu przez strefę 0 w kilkanaście minut po wybuchu.
Niektóre mocarstwa atomowe, m.in. Wielka Brytania i Francja testowały broń jądrową nie na własnych wojskach, a na lokalnej ludności zamieszkującej wyspy i atole w pobliżu poligonów na Pacyfiku. W wyniku francuskich prób na Mururoa, zachorowalność na choroby nowotworowe wśród mieszkańców wyspy archipelagu Tuamotu, leżących 400 km od atolu, jest sześciokrotnie wyższa od innych rejonów Polinezji. Broń jądrowa:
Broń masowego rażenia, gdzie stosuje się reakcję rozszczepienia jąder albo reakcję jądrową do uwalniania w bardzo krótkim czasie ogromnych zasobów energii (wybuch jądrowy). Rozróżnia się różne typy broni jądrowej:
a) Bomba jądrowa (atomowa) - siła bomby jądrowej jest w stanie uzyskać kilkaset kiloton TNT
b) Bomba termojądrowa (wodorowa) - wybuch bomby jądrowej produkuje temperaturę wynosząca ponad 107 K, konieczną do rozpoczęcia niekontrolowanej reakcji termojądrowej. Siła bomby termojądrowej osiągnąć może nawet 100 mln ton TNT.
c) Bomba kobaltowa - podczas wybuchu tej bomby tworzy się w ogromnych ilościach izotop 60Co wysyłający promieniowanie g, co sprawia częściowe zanieczyszczenie promieniotwórcze środowiska. Taka bomba na szczęście nie została jeszcze wypróbowana.
d) Bomba neutronowa - zabija głównie organizmy żywe.
W czasie wybuchu jądrowego następuje lokalny wzrost temperatury do kilkudziesięciu mln K, na skutek czego cała materia w miejscu wybuchu zamienia się w plazmę (powstaje tzw. kula ognista), ogrzanie miejsca wybuchu wywołuje rozprzestrzeniający się początkowo z prędkością ponaddźwiękową skok ciśnienia (falę uderzeniową) i wstrząs sejsmiczny. Ciśnienie w miejscu wybuchu wzrasta do miliardów atmosfer. Wybuchowi jądrowemu towarzyszy promieniowanie elektromagnetyczne (w zakresie od fal radiowych poprzez promieniowanie cieplne i widzialne do promieniowania gamma) oraz strumień neutronów. Po wybuchu widoczny jest charakterystyczny słup popiołu i pary, tzw. grzyb atomowy, obserwuje się też zjawisko

(…)

…), troposferyczne (kula ognista znajduje się całkowicie ponad powierzchnią Ziemi, wybuch ma największy promień rażenia) i stratosferyczne (kula ognista zawiera się w stratosferze, wybuch służy głównie wywołaniu silnych zakłóceń w pracy urządzeń elektronicznych).
Skutki wybuchów jądrowych
Promieniowanie cieplne
Pierwszy szczyt promieniowania cieplnego nie stanowi przeważnie dla człowieka i jego otoczenia wielkiego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz