To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Politechnika Wrocławska Wrocław Wydział Górniczy
Projekt nr 1.
Wpływ huty metali kolorowych na środowisko.
1. Wprowadzenie
Rudy polimetaliczne są źródłem wielu niezbędnych metali kolorowych takich jak: miedź, , ołów, cynk, arsen, kadm i rtęć. Po wzbogaceniu metodami mechanicznymi koncentraty siarczkowe miedzi przetwarza się metodami pirometalurgicznymi . W przypadku ubogich rud oraz rud tlenowych stosuje się raczej metody hydrometalurgiczne.
Pirometalurgiczny przerób rud i koncentratów siarczkowych polega na kolejnym otrzymywaniu półproduktów coraz bogatszych w wyżej wymienione metale, przez stopniowe przeprowadzanie do żużla popiecowego skały płonej i żelaza. Pierwszym stadium procesu jest prażenie w celu usunięcia nadmiaru siarki. W niektórych przypadkach zawartość siarki jest tak mała, że nie wymagają one wstępnego prażenia. Wyprażony częściowo koncentrat przetapia się następnie na ,,kamień polimetaliczny”. Składa się on z roztworu siarczków powyższych metali i siarczku żelaza oraz małej ilości siarczków innych metali.
Zawartość metali kolorowych w kamieniu może się wahać w szerokich granicach od 2 do 50%, siarki zaś jest 5 - 10% . Kamień wytapia się w piecach szybowych. Opalane są one paliwem płynnym lub pyłem węglowym, przy czym temperatura pracy wynosi zwykle 1500°C w opalanym końcu pieca i ok. 1150°C przy wylocie gazów z pieca. Stopiony kamień i żużel rozdzielają się w wannie pieca i spuszczane są oddzielnymi otworami. Kolejnymi etapami technologicznymi są : piece konwertorowe; anodowe i elektroliza.
Huta metali kolorowych „ Nadzieja” umiejscowiona jest w bezpośrednim sąsiedstwie miasteczka „Kłopot” oraz wsi „Bronki”, która została w 1990 roku wysiedlona. Jest głównym producentem metali kolorowych w kraju i jej roczna produkcja wynosi odpowiednio:
350 000 Mg Cu,
30 000 Mg Pb,
25 000 Mg Zn,
5 000 Mg As,
3 000 Mg Cd,
2 000 Mg Hg.
Została wybudowana w roku 1979-84. Stan techniczny na dzień dzisiejszy jest zadawalający, jednak należy pamiętać, iż większość parku maszynowego jest przestarzała i patrząc pod kątem ochrony środowiska, pomimo intensywnych prac remontowo-modernizacyjnych większa część linii technologicznych kwalifikuje się do wymiany. Tym bardziej, iż technologia wytwarzania jest cały czas niezmienna, a produkty odpadowe stanowią poważne obciążenie dla środowiska.
(…)
… zawiera kilkadziesiąt mg/m3 pyłu, co świadczy o dużej sprawności układu.
4.2. Zmniejszanie emisji tlenków siarki:
W etapie pierwszym dodaje się do paleniska rozpyloną kredę jeziorną, która łączy się w podwyższonej temperaturze z tlenkami siarki i ulega zmianie na gips - siarczan wapnia.
W etapie drugim od niedawna stosowana jest metoda Reinlufta, która polega na przepuszczaniu gazów zawierających dwutlenek siarki przez warstwę węgla aktywnego. Następuje wówczas sorpcja SO2 do SO3, który łącząc się z parą wodną tworzy kwas siarkowy. Następnie zachodzi termiczna dysocjacja kwasu siarkowego i redukcja do gazowego dwutlenku siarki jako produktu handlowego.
5. Propozycja dodatkowej profilaktyki.
Dla zlikwidowania emisji ołowiu celowe by było głębsze odpylanie z pieców Dorschla. Oraz koncepcja…
… siarkowego (2 krotnie) i pyłów oraz metali ciężkich : ołowiu (2 krotnie) i kadmu, natomiast dla pozostałych stężenia są niepokojąco blisko wartości dopuszczalnych, a co za tym idzie, należy je także uwzględnić przy analizie szkodliwości zakładu dla środowiska.
3.1. Oddziaływanie na środowisko i człowieka.
Z dwutlenku siarki i kwasu siarkowego powstają tzw. „kwaśne deszcze” działające degradująco…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)