Wolnosci i prawa jednostki w sytuacjach nadzwyczajnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wolnosci i prawa jednostki w sytuacjach nadzwyczajnych - strona 1 Wolnosci i prawa jednostki w sytuacjach nadzwyczajnych - strona 2

Fragment notatki:

WOLNOŚCI I PRAWA JEDNOSTKI W SYTUACJACH NADZWYCZAJNYCH: Sytuacje takie niosą za sobą największe zagrożenie dla wolności i praw człowieka, stąd należy je bardzo precyzyjnie uregulować. W doktrynie prawa międzynarodowego PC, sytuacja nadzwyczajna - stan wynikający z przejściowych warunków stawiających instytucje państwowe w zagrożonej pozycji, i który to stan powoduje, iż władze państwowe czują się usprawiedliwione w czasowym zawieszeniu stosowania pewnych zasad (tzw derogacja). Aby władze mogły skorzystać z konsekwencji prawnych wystąpienia syt. Nadzwyczajnych muszą spełnić łącznie:
niebezpieczeństwo musi być bezpośrednie i rzeczywiste
skutki muszą dotyczyć całego narodu
niebezpieczeństwo zagraża kontynuacji zorganizowanego życia społecznego
niebezpieczeństwo na tyle wyjątkowe, że nie można go opanować za pomocą zwyczajnych środków zaradczych będących w dyspozycji państwa, w tym zwłaszcza dozwolonych przez prawo ograniczeń szczególnych
Samo zagrożenie interesów organów państwowych nie upoważnia tych organów do „ratowania się” poprzez czasowe ograniczenie praw i wolności jednostek. Derogacja bowiem ma służyć interesom NARODU, a nie interesom państwa (nie zawsze muszą być tożsame)
Nasza konst. (roz XI) stan nadzwyczajny - w zależności od potrzeby przebierać może postać
stanu wojennego
stan wyjątkowego
stanu klęski żywiołowej
Stan nadzwyczajny można wprowadzić tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowym podaniu do publicznej wiadomości. Zakres ograniczeń wolności i praw musi być każdorazowo określony ustawą. Ustowa także może określać postawy, zakres i tryb wyrównania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw jednostki.
W prawie międzynarodowym pc występuje kategoria praw niederogowalnych. W naszej konstytucji też występuje taka kategoria, ale w dwojaki sposób:
zakres ograniczeń praw jednostki w stanie klęski żywiołowej. Uregulowano w sposób pozytywny,wyliczono wolności i prawa, które mogą podlegać ograniczeniom
wolność działalności gospodarczej
wolność osobista
prawo do ochrony nienaruszalności mieszkaniowej
poruszania się i pobytu na terytorium Polski,
prawo do strajku
prawo własności
wolność pracy
prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy
pr do wypoczynku
zakres ograniczeń praw jednostki w stanie wojennym i wyjątkowego; prawo do:
ochrony godności osobowej człowieka
obywatelstwa polskiego i ochrony ze strony państwa podczas pobytu za granicą ochrony życia
humanitarnego traktowania
ponoszenia odpowiedzialności wg zasady lex retro non agit, nullum crimen, nulla poena sine lege


(…)

… z własnymi przekonaniami i praw dzieci do ochrony ich praw przez państwo.
Posłużono się klauzulą o char. Zamkniętym co jest pewnym dysonansem.
Polski katalog wykracza poza zobowiązania międzynarodowe. Tendencja prawidłowa, w kontekście zasady minimalnego standardu międzynarodowej ochrony PC. Dopuszczalność stosowania ustawowych ograniczeń musi respektować nie tylko warunek legalności, celowości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz