Wojny kaukaskie - wykład 2 semestr

Nasza ocena:

5
Pobrań: 287
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojny kaukaskie - wykład 2 semestr - strona 1

Fragment notatki:

WOJNY KAUKASKIE
1. Azerbejdżan ogłosił niepodległość w 1991 r. i od tego momentu trwa konflikt z Armenią o Górny Karabach, czyli ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie.
2. W listopadzie 2008, prezydenci Alijew i Sarkisjan spotkali się w Moskwie z prezydentem Rosji, Miedwiediewem. 3. Zaowocowało to podpisaniem 2 listopada 2008 roku dwustronnego porozumienia z udziałem rosyjskiego prezydenta w sprawie Górskiego Karabachu. 4. W latach 1991-1999 toczyły się walki Gruzji z Abchazją, wynikające z separatystycznych dążeń mieszkańców Abchazji (muzułmańskiej prowincji autonomicznej).
5. Abchazja nękana była wojną domową, trwającą od 1992 r.; została ona zakończona w 1994 r. - podpisano wtedy układ z Rosją, zezwalający na zwiększenie abchaskiej autonomii.
6. W sierpniu 2008 roku w czasie wojny w Południowej Osetii siły zbrojne Abchazji zdobyły wąwóz Kodori i osiągnęły granicę Abchazji z 1921 roku - po wygranej wojnie nastąpiły masowe demonstracje ludności pod hasłami uznania niepodległej Abchazji, a parlament Abchazji wystąpił z wnioskiem o uznanie niepodległości republiki.
7. Rosja dąży do przyłączenia terenu Abchazji do swoich granic, jako jedna z niewielu państw uznaje jej niepodległość (pozostałe kraje to Nikaragua, Wenezuela, Nauru).
8. W 1992 r. podpisane zostało porozumienie między prezydentem Federacji Rosyjskiej a prezydentem Gruzji, Szewardnadze, w kwestii zamrożenia konfliktu o Osetię Południową. 9. W miarę stabilna sytuacja utrzymała się do 2004 r., lecz później zaczęły występować incydentalne wypadki na granicy; władze gruzińskie proponowały w 2007 r. utworzenie Autonomicznej Republiki Południowej Osetii, wchodzącej, podobnie jak Adżaria, w skład Gruzji, lecz możliwość ta została odrzucona. 10. W sierpniu 2008 r. Gruzja przystąpiła do zbrojnego zajęcia separatystycznego terenu - Rosja ostatecznie wycofała się do jednostronnie utworzonej na terenie Gruzji strefy bezpieczeństwa; ponieważ Rosja oficjalnie uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji, Gruzja zerwała z nią stosunki dyplomatyczne. 11. Kwestia Czeczenii, która podejmuje liczne próby zwrócenia uwagi na swój problem, łącznie z atakami terrorystycznymi (zamach na teatr na Dubrowce w 2002 r., eksplozja dwóch samolotów pasażerskich w 2004 r., atak na szkołę w Biesłanie w 2004 r.).
12. Rosja sprzeciwia się separatystycznym dążeniom Czeczenów, co doprowadziło do otwartych konfliktów na tej linii, w praktyce walki na terenie Czeczenii (oficjalna nazwa - Republika Iczkerii, ze stolicą w Groznym) toczą się nadal.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz