Pogranicze Europy - Kaukaz - omówienie zagadnień

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pogranicze Europy - Kaukaz - omówienie zagadnień  - strona 1 Pogranicze Europy - Kaukaz - omówienie zagadnień  - strona 2 Pogranicze Europy - Kaukaz - omówienie zagadnień  - strona 3

Fragment notatki:


pogranicze europy - Kaukaz Kaukaz jest regionem na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim wokół gór Kaukaz .
W skład Kaukazu wchodzi:
Kaukaz Północny (Przedkaukazja)
góry Kaukaz
Kaukaz Południowy (Zakaukazja)
Czasami do Kaukazu zalicza się także północną część Wyżyny Armeńskiej .
Historia [ edytuj ] W starożytności Kaukaz był pod władzą Asyryjczyków , później Persów , a w VII wieku p.n.e. swoją kolonię założyli Grecy . W I w.p.n.e Zakaukazję zdobył Tigranes II . W kolejnych wiekach Kaukaz był najeżdżany przez: Chazarów , Hunów , Awarów i Arabów . W XIII w. został zdobyty przez Mongołów . W XVIII w. podbity przez Rosję , która w 1785 utworzyła namiestnictwo kaukaskie, a w kolejnych latach przesuwała granice na południe.
W czasie wojny rosyjsko-tureckiej ( 1877 - 1878 ) w Kaukazie wybuchło powstanie wspierane przez Turcję .
Po wybuchu rewolucji bolszewickiej ludność Kaukazu zwołała demokratyczny parlament, który proklamował 9 kwietnia 1918 r. niezawisłość Kaukazu Południowego (do 26 maja 1918 istniała Zakaukaska Demokratyczna Republika Federacyjna ). 29 maja powstały niepodległe republiki: Gruzja , Armenia i Azerbejdżan . W latach 1920 - 1921 zostały one najechane przez bolszewików i wcielone do Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej . Teraźniejszość [ edytuj ] Obecnie na terenie Kaukazu trwa nieustający konflikt narodowościowy. Kaukaz Północny należy do Rosji (m.in. Czeczenia , Dagestan ), a w Kaukazie Południowym istnieją trzy niepodległe państwa, w których także trwają walki (m.in. Górski Karabach , Osetia Południowa , Abchazja ). Najwięcej kontrowersji wzbudzają dziś badania etnograficzne. Szczególnie jest to ważne ze względu na konflikty mające miejsce na tym terenie. Z drugiej strony są one niezwykle skomplikowane. Kaukaz zamieszkują dziś ludy, których etnogeneza nie została jeszcze w pełni wyjaśniona. Teoria jafetycka mówi o wspólnych przodkach ludów kaukaskich i indoeuropejskich, lecz to tylko przypuszczenia.
Dziś na Kaukazie jest to ok. 70 narodowości. W ciągu wieków liczba ta ulegała zmianie. Nawet w XX wieku kilka ludów zostało w różny sposób i z różnorakich przyczyn wykreślonych lub dopisanych do tej listy. Występują też pewne rozbieżności, co do zakwalifikowania konkretnych ludów czy etnosów do odpowiednich grup i poziomów zaawansowania w rozwoju świadomości oraz budowy własnej narodowości. Stąd też liczby są podawane w przybliżeniu. Dziś przyjmuje się za obowiązujący podział na 70 nacji. W przybliżeniu ten podział wygląda następująco:
Rodzina kartwelska (Gruzini)
Rodzina abchasko-adygijska ( Abchazi , ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz