Wojna w Europie - 1940 r.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna w Europie - 1940 r.  - strona 1 Wojna w Europie - 1940 r.  - strona 2

Fragment notatki:

WOJNA W EUROPIE W 1940. AGRESJA NA FINLANDIĘ I PÓŁWYSEP SKANDYNAWSKI
„ DZIWNA WOJNA” 3 września 1939 Francuzi przekroczyli granicę niemiecką, weszli kilka kilometrów w głąb terytorium Rzeszy i zatrzymali się . Ten etap wojny nazywany jest Sitzkrieg, „dziwną wojną” lub „śmieszną wojną”. Gwarancją bezpieczeństwa Francji wydawał się ciąg umocnień wzdłuż granicy z Niemcami, zwany linią Maginota, gdzie znajdował się trzon armii francuskiej. Linia ta liczyła 450 kilometrów, rozbudowana była w głąb ziemi, możliwy był dowóz amunicji. Francja myślała, że Niemcy będą chcieli powtórzyć plan Schlieffena z I wojny światowej, a wtedy przy wojnie konwencjonalnej, linia Maginota byłaby nie do przejścia. Wtedy jednak istniały już samoloty, a w dodatku linia sięgała tylko do Luksemburga, a neutralna Belgia, nie chciała takiej linii obronnej. Naprzeciwko linii Maginota istniała linia Niemców - linia Zygfryda, która była jednak znacznie słabsza. 30 września Francuzi opuścili ostatnie miejsce na terytorium Rzeszy i powrócili do Francji. Hitler odczytał to jako przyjazny gest i 6 października zaproponował aliantom pokój w zamian za wyrzeczenie się Polski. Premierzy Francji- Daladier i Wielkiej Brytanii- Chamberlain powiedzieli jednak stanowcze nie dla takiego pokoju. W związku z tym na 12 listopada Hitler zarządził realizację Fall Gelb (- kryptonim wojny z Francją). Wtedy jednak nie wszedł on w fazę realizacji ( stało się to dopiero wiosną 1940), głównie dlatego, że generalicja niemiecka odwiodła Hitlera od tego pomysłu. Sztabowcy przekonali go, aby odstąpił od planu jesiennego, ze względu na to, że wtedy ciężko jest poruszać się czołgom, a Wehrmacht odniósł duże straty w Polsce, które należało teraz nadrobić.
Na granicy z Niemcami do wiosny 1940 znajdowało się około 3 milionów francuskich żołnierzy * wizytacje tam odbywały się jednak często o umówionych porach i bardziej stwarzano pozory, że wojna trwa. 27 września 1939 w Moskwie rozpoczęły się rozmowy o granicach Niemiec i ZSRR, a 28 września podpisano układ o granicach i przyjaźni, który był niejako modyfikacją paktu Ribbentrop - Mołotow, ale występował w nim korzystniejszy dla Niemiec podział wzdłuż rzek Pisa - Narew -Bug - San. Niemcy obiecały także, że oddadzą pod wpływy radzieckie, obiecaną im w poprzednim pakcie Litwę. Do układu o granicach i przyjaźni również dołączony był protokół, który zawierał dwa podstawowe punkty:
- ZSRR może zniewolić Litwę,
- oba kraje solidarnie będą zwalczać polski ruch oporu.
* Istniała koncepcja Hitlera, by utworzyć marionetkowe państewko polskie, którego jedną z granic byłaby linia Kerzona, a drugą granica II Rzeszy ( z 1914). Stanowcze veto postawił jednak Stalin, mówiąc, że żadnego marionetkowego państwa polskiego nie będzie.

(…)

…, a po stronie szwedzkiej miasto i zagłębie Kiruna, skąd do Narwiku, a dalej na statki i do portów niemieckich transportowane były materiały na czołgi i okręty. Niemcy chcieli więc zdobyć Narwik, choć jego zdobyciem zainteresowana była także Wielka Brytania. Niemcy mieli jednak większe szanse, ponieważ w Norwegii rozwijał się ruch Quislinga, który sympatyzował z Hitlerem. 8 kwietnia 1940, z zachowaniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz