Wojna w Europie Zachodniej w 1940 r.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 343
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna w Europie Zachodniej w 1940 r. - strona 1 Wojna w Europie Zachodniej w 1940 r. - strona 2 Wojna w Europie Zachodniej w 1940 r. - strona 3

Fragment notatki:

Wojna w Europie Zachodniej w 1940. Wojna Zimowa W październiku 1939 roku ZSRR zażądało od Finów oddania części terytorium (wraz z nadgranicznymi umocnieniami tzw. Linii Mannerheima ) oraz wyrażenia zgody na utworzenie na terenie Finlandii radzieckich baz wojskowych . Rząd w Helsinkach zdecydowanie odrzucił te roszczenia.
Rosjanie bez aktu wypowiedzenia wojny, 30 listopada 1939 roku zaatakowali. Do ataku na Finlandię ruszyło prawie pół miliona żołnierzy, wspartych tysiącami czołgów i samolotów. Mimo miażdżącej przewagi najeźdźców obrońcy stawili skuteczny opór. Radzieckie ataki załamały się na umocnieniach Linii Mannerheima .
Wojna ZSRR z Finlandią zakończyła się jednak porażką Finów. Bohaterski opór nie poszedł jednak na marne. Stalin nie odważył się anektować Finlandii. Jej niepodległość została obroniona, ale spore tereny trafiły w ręce radzieckie.
***********************************************************
2. Agresja Niemiec na Danię i Norwegię   Operacja Weserübung - Kryptonim ten obejmował atak   Kriegsmarine oraz innych wojsk   Wehrmachtu   na   Danię   i   Norwegię   w czasie   II wojny światowej . Atak rozpoczął się   9 kwietnia   1940   i oznaczał faktyczny koniec   dziwnej wojny   na Zachodzie. ~~Przyczyny~~ - zdobycie przyczółków do atak u na Wielką Brytanię;  · - opanowanie cieśnin duńskich ;   ·- zapewnienie dostaw do Niemiec szwedzkiej rudy żelaza transportowanej przez niezamarzający norweski port w Narviku Dania Strategicznie, Dania  była stosunkowo nieważna dla Niemiec. Jej porty były jednak niezbędne do przeprowadzenia desantu na Norwegię oraz do dostarczania zaopatrzenia podczas walk. Rankiem, o godzinie 4: 15, 9 Kwietnia 1940 roku czasu duńskiego, niemieckie oddziały piechoty oraz 11 brygady zmotoryzowanej   przekroczyły południową granicę neutralnej Danii, bezpośrednio naruszając niemiecko-duński pakt o nieagresji podpisany rok wcześniej. Po dwóch godzinach wojskowego oporu duński rząd na czele   rozkazał wstrzymanie ognia. Wierząc, że dalszy opór tylko doprowadziłby do większych strat w ludności, duńska Rada Ministrów zdecydowała ugiąć się pod żądaniami nazistów, doprowadzając do pokojowego zajęcia kraju. Norwegia Norwegia była ważna dla Niemiec z dwóch powodów: po pierwsze stanowiła dużą bazę dla floty nawodne j oraz   U-Bootów , których zadaniem było utrudnianie żeglugi aliantów na Północnym Atlantyku, po drugie zajęcie jej zapewniało bezpieczeństwo transportowi rudy żelaza ze Szwecji do Niemiec przez port w Narwiku

(…)

… międzynarodowym wypowiedzenia wojny, miało skierować się na neutralne  Belgię, Holandię i Luksemburg. Niemiecki Sztab Generalny planował objąć ofensywą tereny od Morza Północnego aż do południowych krańców Luksemburga.
10 maja 1940 Niemcy rozpoczęły atak na Francję - podobnie jak w poprzedniej wojnie - przez terytorium Belgii, Holandii i Luksemburga.
Alianci skupili większość swoich sił nad linią Maginota. Tymczasem Hitler potraktował ten kierunek, jako drugorzędny, a główne uderzenie zaplanował ku Sedenowi przez zalesione górskie pasma Ardenów.
Wojska francuskie, uznawane do tej pory za największą siłę lądową zostały praktycznie rozbite. Już 12 maja Niemcy przerwali front w rejonie Sedana i już w dzień później dotarli do Kanału La Manche.
Bitwa o Flandrię
Kampania belgijska była, obok kampanii holenderskiej…
… Luftwaffe a brytyjskim RAF, w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku.  Operację zdobycia Wielkiej Brytanie nazwano „Lew Morski”.
Atak na Wielką Brytanie miał się odbyć w dwóch fazach.
I - Lotnictwo niemieckie miało wyeliminować z walki samoloty brytyjskie oraz zdobyć panowanie nad kanałem La Manche.
II - Przeprawa sił lądowych przez kanał La Manche i desant…
… broniące się w linii. 17 maja skapitulowała Bruksela. 20 maja oddziały aliantów zostały okrążone w rejonie Dunkierki, nad Kanałem La Manche. Brytyjczycy nie mogli patrzeć bezczynnie na śmierć ponad 300 000 żołnierzy i rozpoczęli naprędce przygotowaną operację "Dynamo". W dniach 27 maja - 4 czerwca blisko 300 000 żołnierzy alianckich dotarło do wybrzeży wyspy, w rejonie Dover. Gdy alianci rozpoczęli odwrót…
… Niemiec weszła Alzacja oraz Lotaryngia. Północna część Francji z Paryżem znalazła się pod okupacją niemiecką. Na południu zostało utworzone Państwo Francuskie ze stolicą w Vichy, zależne całkowicie od III Rzeszy. Zachowało ono zwierzchność nad francuskimi terytoriami kolonialnymi. Na jego czele stanął Pétain.
W kampanii francuskiej 1940 Hitlerowi nie udało się jedynie zniszczenie wojsk brytyjskich…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz