II wojna światowa - BITWA O ANGLIĘ

Nasza ocena:

5
Pobrań: 420
Wyświetleń: 2142
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
II wojna światowa - BITWA O ANGLIĘ - strona 1 II wojna światowa - BITWA O ANGLIĘ - strona 2 II wojna światowa - BITWA O ANGLIĘ - strona 3

Fragment notatki:

II. WOJNA ŚWIATOWA
Przed wybuchem wojny miała miejsce prowokacja w Gliwicach (31 sierpnia 1939 r.) - Niemieccy żołnierze przebrani za Polaków zniszczyli niemiecką radiostację. Tego samego dnia Wermacht wkroczył do Gdańska. Plan ataku Niemiec na Polskę nosił nazwę FALLWEISS - biały plan. Dowódcą wojsk niemieckich był generał von Brauchicz. Podczas ataku na Polskę generał von Bock dowodził 2 armiami - ze Śląska i z Prus Wschodnich. Była to grupa armii północ, mieli iść na Warszawę. Generał von Runszten był dowódcą 3 armii, które szły ze Śląska i ze Słowacji. Była to grupa armii południe i także mieli iść na Warszawę. O godzinie 4:45 w piątek 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Szlezwikcholsztyn zaatakował Westerplatte. Dowódcą tego miejsca był major Henryk Sucharski. Mieli stawiać opór przez 2 godziny, a bronili się przez 7 dni - do 7 września 1939 roku. Także 1 września 1939 roku broniła się Poczta Gdańska. Wraz z rozpoczęciem II. Wojny światowej, rozpoczęła się kampania wrześniowa, która trwała od 1 września do 5 października 1939 roku. Wojna obronna Polski '39 dzieliła się na 3 etapy:
bitwa graniczna od 1 do 6 września 1939 roku - ten etap przegraliśmy. W tym czasie walczyły nasze armie - Śląsk, Prusy, Pomorze (dowódca gen. Bortnowski), Łódź (dowódca gen. Thome). 1 września br. Odbyła się bitwa pod Mokrą - na Śląsku - wygraliśmy. Podczas tego etapu bardzo aktywna była V. Kolumna niemiecka (cywile polscy pochodzenia niemieckiego, którzy pomagali Niemcom podczas walk). 3 września br. Była krwawa niedziela w Bydgoszczy. Mieszkający tam Niemcy chcieli przejąć władzę, ale nie udało im się to. W odwecie 10 września br. Niemieccy żołnierze dokonali masakry w Bydgoszczy. W czasie tego etapu armia Poznań pod dowództwem generała Kutrzeby nie miała wiele pracy. 6 września 1939 roku naczelny dowódca Polski Rydz - Śmigły wraz z rządem ewakuują się do Brześcia nad Bugiem; jednocześnie nakazuje wycofać się: na północ do rzeki Narew, na południe do rzeki San, a w środkowej części do Wisły. walki od 7 do 17 września 1939 roku - walki toczyły się w centrum kraju, najważniejszą bitwą była bitwa nad Bzurą. Bitwa pod Wizną - polskie Termopile - tu były nasze umocnienia, bronione przez grupę operacyjną Narew. Stawialiśmy tu opór od 8 do 10 września 1939; dzięki tej bitwie atak na stolicę przez Niemców idących z Prus Wschodnich został opóźniony. Pod koniec 1. dekady września 1939 roku armia Pomorze i armia Poznań połączyły się pod dowództwem generała Kutrzeby. Od 9 września do 22 września 1939 roku toczyła się bitwa nad Bzurą. W okresie 9 - 12 września mieliśmy wygrane. Bitwa ta opóźniła atak na Warszawę. W czasie trwania tej bitwy Rydz - Śmigły kazał cofnąć się z Narwi na Bug, z Sanu na Dniestr, a Wisłę mamy utrzymać. Jednocześnie naczelne dowództwo przenosi się do Włodzimierza, później stąd do Kołomyi.

(…)

… Patriotów Polskich. 12 - 13 października 1943 roku - bitwa pod Lenino. W wyniku operacji BAGRATION latem 1944 roku, ZSRR przesuwa front na Polskę, Rumunię i Bułgarię - tamte walki połączone były z atakami aliantów na zachodzie. Z powodu fali niezadowolenia w niemieckiej armii, Hitler pada ofiarą zamachu w Wilczym Szańcu - 20 lipca 1944 roku - przeżył. Lato 1944 - ZSRR wkracza do Polski, zatrzymuje…
… idą na Dunaj i Alpy. FRONT WSCHODNI, POLACY NA TYM FRONCIE:
1943 rok - w Moskwie powstał Związek Patriotów Polskich, Wanda Wasielewska - szefowa, byli to komuniści. Proszą oni Stalina w liście wysłanym 8 maja 1943 roku o utworzenie wojska polskiego. W maju 1943 roku w Siedlcach organizowana jest I Dywizja im. Tadeusza Kościuszki, dowódca - Zygmunt Berling. 15 lipca 1943 roku nad Oką była uroczysta…
…, I. Dywizjon Grenadierów, II. Dywizja Strzelców Pieszych. BITWA O ANGLIĘ:
27 września 1940 roku Niemcy, Włochy i Japonia podpisały pakt stalowy; później przyjęły go Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry. Według treści muszą oni zdobyć jak największą przestrzeń: Niemcy chcą Europy Środkowej i Wschodniej, Włochy basen Morza Śródziemnego, Japonia zaś chce stworzyć imperium Wielka Azja Wschodnia. Anglia…
… był atak Niemców na włoskie miasto Frybunę i zrzucenie winy na aliantów (9 maja 1940). Faktyczny atak na tamte kraje nastąpił 10 czerwca 1940 roku. Planem było przełamanie linii oporu krajów Beneluxu i pokonanie ich ponad linią Maginota (są to umocnienia na granicy niemiecko - francuskiej). Niemcy rozdzielili się na 2 części:
Grupa Armii B pod dowództwem gen. von Bocka -uderzają na Holandię i Belgię
Grupa Armii A pod dowództwem gen. von Rumstedta - uderzają na Luksemburg w Ardenach, na pograniczu Belgii, Luksemburga i Francji, gdzie Linia Maginota była słabsza. Grupa A ominęła te fortyfikacje. Naczelny dowódca Armii Niemieckiej - gen. Guderian. Obie armie uderzyły 10 maja 1940 roku. Wojska angielskie i francuskie są na pograniczu Belgii i idą jej na pomoc - także Holandii, by zderzyć się z Bockiem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz