Fragment notatki:
Rodzaje filtrów, rozróżniamy 4 zasadnicze rodzaje filtrów: -prefitny -powolne -pośpieszne -superpośpieszne.
Prefitny i filtry powolne buduje się tylko jako otwarte. Filtry pośpieszne mogą występować jako otwarte i zamknięte. Filtry superpośpieszne występują jako zamknięte. Ze względu na specyficzne warunki pracy wymienić należy jeszcze filtry kontaktowe. Prędkość filtrów przyjmuje się od 5 do 5,5 m/h. Spośród wymienionych filtrów największe zastosowanie mają filtry powolne i pośpieszne.
Prefitny (o bardzo grubym) uziarnieniu stosuje się niekiedy do oczyszczania wody zamiast osadników. Występują one przeważnie we Francji i Niemczech.
Filtry powolne: w nich prędkość filtracji wynosi najczęściej 0,1 m/h. Z tego możemy wywnioskować że wydajność filtrów powolnych jest mała. W związku z tym przy dużej produkcji wody wymagana jest duża powierzchnia filtrów. Wypełnione są piaskiem o średnicy miarodajnej dm=0,25-0,35 mm , natomiast wysokość warstwy filtracyjnej wynosi hp=1-1,5 m, przy czym wysokość warstwy podtrzymującej hp= 0,6 - 0,8 m. Istotną cechą filtru powolnego jest to, że poza działaniem mechanizm nie zachodzi. Filtr powolny przed rozpoczęciem właściwej pracy wymaga kilku dniowego upracowania. W tym okresie w najwyższej warstwie piasku powstaje tzw. Błonka biologiczna. Jest to kleista galaretowata warstwa o grubości kilku milimetrów. Rozwijają się na niej bakterie, glony i pierwotniaki, dzięki którym zachodzą procesy biochemiczne. Poza zatrzymywaniem w tej warstwie substancji stałych, mikroorganizmy te mogą powodować pewne korzystne zmiany w składzie wody. Jak na przykład utlenianie amoniaku do azotanów oraz rozkład substancji organicznych. W miarę upływu czasu pracy filtru zwiększa się opór na złożu i gdy wyniesie od 1 do 1,5 m słupa wody należy przeprowadzić jego oczyszczenie. Czyszczenie filtru polega na zdejmowaniu wierzchniej części złoża o grubości 0,5 do 1 cm które jest najbardziej zanieczyszczone. Takie zdejmowanie wierzchniej części filtru (o,5 do 1 cm) powoduje obniżenie wysokości złoża filtracyjnego. W związku z tym po kilku krotnym czyszczeniu filtru należy warstwę tą uzupełnić.
Filtry pośpieszne - prędkość wynosi od 5 do 10 m na godzinę, 20 do 70 razy większa od prędkości filtrów powolnych. W związku z duża prędkością filtrowania niekiedy zdarza się że drobne zawiesiny mogą przechodzić przez całą warstwę złoża piaskowego i stąd woda przefiltrowana nie jest całkowicie klarowna. W filtrach pośpiesznych wzrasta opór złoża filtracyjnego w miarę zatrzymywania się coraz większych ilości zanieczyszczeń w postaci zawiesin. Ze względu na dużą szybkość filtracji i zatrzymywanie zanieczyszczeń następuje skrócenie cyklu pracy filtrów i w związku z tym należy je oczyścić. Czyszczenie filtrów pośpiesznych następuje poprzez przeczyszczenie warstwy filtrującej - wody, a najczęściej czyścimy filtry od dołu. Następuje wtedy wzruszenie złoża filtracyjnego i odprowadzenie zanieczyszczeń do zbiorników popłuczyn.
(…)
… - jest to najkrótszy odcinek łączący przewód rozdzielczy z daną nieruchomością.
Przewód rozdzielczy - to przewód łączący magistrale z połączeniami
Przewód magistralny - łączy stację uzdatniania wody w przewodami rozdzielczymi. 300 mm - 1200 - 1600 - 2000mm (najwieksza w Katowicach)
Rodzaj układów sieci wodociągowej.
1) układy otwarte rozgałęzione bądź promieniste 2) układy zamknięte obudowane lub pierścieniowe…
… intensyfikacji procesu uzdatniania wody obecnie buduje się złoża wielowarstwowe z różnych materiałów np. antracyt, węgiel aktywny, itp. Dzięki temu może być stosowana większa prędkość filtracji co w konsekwencji powoduje zmniejszenie liczby i wielkości filtrów. Każdy filtr wyposażony jest w uzbrojenie (zasuwy, przepustnice, itp.) 3) przy założeniu SUW jest prawidłowo zaprojektowana, w celu uzyskania wymaganej…
… natomiast filtracji pośpiesznej nie zawsze zapewnione jest całkowite usunięcie mętności. Procesy utleniające w zasadzie nie zachodzą na filtrze, a redukcja bakterii nie przekracza średnio 80- 90 %, dlatego też w niektórych rozwiązaniach praktycznych po przepuszczeniu wody przez filtry pośpieszne uzdatnia się wodę w filtrach powolnych.
W stacjach uzdatniania wody rozróżniamy układy jednostopniowego pompowania…
… przez filtry do terenowego zbiornika zapasowo-wyrównawczego.
Pomp. II stopnia są to pompy odśrodkowe, które pobierają wodę ze zbiornika i tłoczą do siec. Wodę jednostopniowych układów jest to ze nie posiadają możliwości regulacji pomp.
Poszczególne elementy stacji uzdatniania wody to: 1) ujęcie wody składające się ze złoża wodonośnego filtrów studziennych oraz pomp głębinowych 2) układu uzdatniania wody…
… wody.
Stacja uzdatniania wody jest to zespół urządzeń podstawowych i pomocniczych przeznaczonych do uzdatniania wody. Do urządzeń podstawowych należy: - zamknięte filtry ciśnieniowe (stojące lub leżące) wypełnione materiałem filtracyjnym, ułożonym na płycie dyszowej: - przewody rurowe wraz z armaturą - aparatura kontrolno-pomiarowa (szkła wodowskazowe, manometry, urządzenia do regulowania prędkości…
… w postaci zbiorników terenowych częściowo bądź całkowicie usytuowane w ziemi. Obsypka z gruntu spełnia rolę izolacji cieplnej. W przypadku stalowych zbiorników i żelbetowych potrzebna jest izolacja cieplna z wełny mineralnej. Izolacji wymagają również przewody, cała armatura. PN-EN-805 - norma europejska „zaopatrzenie w wodę, wymagania dotyczące sieci wodociągowej (zew.) i ich części składowe. Zawiera…
… (dla przewodów rozdzielczych=1 próbka H2O dla przewodów magistralnych- z próbki wody w odstępach jednodniowych. Po otrzymaniu wyników pozytywnych przewód może być włączony do istniejącego układu UDW. Materiały do budowy sieci wodociągowej- stal, żeliwo sferoidalne, przewody żelbetowo-ciśnieniowe, PVC, PE- polietylen, w istniejących sieciach wodociągowych jest materiał tzw. Azbestowo-cementowy. W tej chwili…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)