To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WŁASNOŚĆ Własność w ujęciu prawnym to tylko jedna, podstawowa forma władania dobrami przyrody. Jest to zjawisko wszechstronne, dające o sobie znać we wszystkich dziedzinach życia zbiorowości. Własność w ujęciu prawa konstytucyjnego - to ogól praw do dóbr majątkowych. Własność w ujęciu kodeksu cywilnego - art. 140 Kodeksu Cywilnego - „ W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.” Podział własności: własność prywatna - własność tego wszystkiego, co może należeć do jednostki ludzkiej; własność w takim znaczeniu obejmuje zarówno środki produkcji, jak i dobra konsumpcyjne. Podmiotem własności prywatnej może być nie tylko osoba fizyczna, ale także zakładane dla wspólnego prowadzenia określonej działalności gospodarczej spółki ( szczególnie spółki osobowe ).
własność państwowa - państwo w ograniczonym zakresie jest właścicielem środków produkcji. Własność ta musi być wykonywana zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki. Ze względu na znaczne zasoby własności państwowej oraz jej różnorodność zarząd mieniem państwowym nie jest jednolity. Głównie sprawują go: przedsiębiorstwa państwowe, państwowe jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, , Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, spółki oraz narodowe fundusze inwestycyjne. Obecnie własność państwowa dzieli się na: na własność Skarbu Państwa oraz własność państwowych osób prawnych.
własność komunalna - należąca do poszczególnych gmin i ich związków oraz innych komunalnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw. System zarządzania mieniem gminy jest zbliżony do systemu właściwego dla administrowania mieniem państwowym. Gmina zarządza - tak jak państwo - mieniem komunalnym za pośrednictwem gminnych osób prawnych oraz swoich jednostek nie posiadających osobowości prawnej.
TREŚĆ, ZAKRES I WYKONYWANIE WŁASNOŚCI Prawo własności wynika ze stosunku własności, jaki istnieje miedzy właścicielem a wszystkimi innymi podmiotami. A zatem należy przyjąć , ze właściciel jest osobą uprawnioną, natomiast zobowiązany - do nienaruszania prawa własności- jest każdy inny podmiot. Stosownie do tego w określeniu własności odróżniamy jej stronę pozytywną i negatywną . Przez stronę pozytywna rozumie się uprawnienia ( atrybuty), jakie składają się na prawo własności jako prawo podmiotowe, natomiast strona negatywna własności oznacza możność wyłączenia przez właściciela ingerencji innych osób w sferę jego prawa.
(…)
… stanowi najszerszą formę korzystania z rzeczy, lecz nie jest to forma nieograniczona, bowiem przepisy kodeksu cywilnego wskazują na korzystanie z rzeczy w granicach:
określonych ustawami, np. wyłączenie prawa własności ze względu na niebezpieczeństwo grożące innej osobie,
zasadami współżycia społecznego, np. powstrzymanie się od budowy wieżowca na własnej działce budowlanej na osiedlu domków jednorodzinnych, społeczno - gospodarczym przeznaczeniem tego prawa, np. działka budowlana a działka z przeznaczeniem rolnym.
PODMIOT I PRZEDMIOT PRAWA WŁASNOŚCI Podmiotem prawa własności (teoretycznie może być każdy kto posiada zdolność prawną. Ale nie zawsze. Na przykład w naszym systemie prawnym nie każdy, kto ma zdolność prawną może być właścicielem broni palnej. A zatem podmiotowość również jest ograniczona…
… można również rozwiązać w formie czynności prawnej ( np. umowy).
NABYCIE I UTRATA PRAWA WŁASNOŚCI
Nabycie własności może mieć nie tylko charakter cywilnoprawny. Istnieją również sposoby nabycia właściwe dla prawa państwowego, administracyjnego, a nawet karnego. ( np. wywłaszczenie)
nabycie własności
pierwotne pochodne nabycie pierwotne - nabywca nie uzyskuje prawa, jakie przysługiwałoby dotychczasowemu właścicielowi…
… rzeczy b) z zamiarem wyzbycia się jej.
zawłaszczenie rzeczy - własność ruchomej rzeczy niczyjej nabywa się przez objecie jej w posiadanie samoistne. Jest to więc czynność prawna jednostronna, realna. Jest to nabycie pierwotne.
znalezienie rzeczy - w przewidzianych prawem przypadkach znalazca staje się ich właścicielem.
pobieranie pożytków naturalnych - uprawniony do ich pobierania nabywa do nich prawo…
… występuje z reguły między nieruchomościami pozostającymi w bezpośrednim sąsiedztwie, nieraz jednak dotyczy także gruntów pozostających w dalszej odległości ( np. w przypadku hałasu zakłócającego spokój mieszkańców ) Ww. wzajemne oddziaływanie na siebie gruntów sąsiedzkich rodzi oczywiście sprzeczne nieraz ze sobą interesy. Kodeks cywilny zawiera przepis mające regulować te kwestie. ( tzw. prawo sąsiedzkie…
…. Niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy.
Zasiedzenie i przemilczenie Zasiedzenie i przemilczenie są sposobami nabycia prawa własności na skutek upływu czasu.
Zasiedzenie polega na nabyciu prawa własności na skutek długotrwałego wykonywania tego prawa przez osobę nieuprawnioną. Funkcja zasiedzenia polega przede wszystkim na tym, że usuwa rozbieżności między stanem faktycznym a prawnym. Przedmiotem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)