Własna firma pytania i odpoiwedzi wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 2800
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Własna firma pytania i odpoiwedzi wykład - strona 1 Własna firma pytania i odpoiwedzi wykład - strona 2 Własna firma pytania i odpoiwedzi wykład - strona 3

Fragment notatki:

Tematem notatki z Ekonomii jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej (na podstawie wykładu, który prowadzi dr Stanisław Suchacki). Notatka w formacie docx - 5 stron tekstu. W treści notatki pojawiają się takie zagadnienia jak: rachunek ekonomiczny w firmie turystycznej, kompleksowy rachunek ekonomiczny, urposzczony, podział kosztów całkowitych w biurze podróży, koszty prowadzenia firmy turystycznej, stawka akwizycyjna dla agenta, marża biura podróży, rodzaje przychodów firmy turystycznej, rodzaje podatków występujące w firmie turystycznej, podatek VAT, czynniki zewnętrzne ekonomiczne otoczenia firmy turystycznej, czynniki zewnętrzne polityczno-prawne otoczenia firmy turystycznej, czynniki zewnętrzne techniczno - infrastrukturalne otoczenia firmy turystycznej, czynniki zewnętrzne społeczne otoczenia firmy turystyki, bilans płatniczy kraju, bilans turystyczny państwa, handel widzialny, bilans turystyczny.

Rachunek ekonomiczny w firmie turystycznej-rodzaje.
Rachunek ekonomiczny w biurze podróży porównanie nakładów i wyników w różnych wariantach działalności tur. I wybór najkorzystniejszego rozwiązania . Stanowi on podstawę do podejmowania decyzji gosp.
Kompleksowy rachunek ekonomiczny - zawiera składniki ilościowo-wartościowe składające się na dane przedsięwzięcie. m.in.
-inwestycje -zatrudnienie
-zaopatrzenie -transport itp
b) Uproszczony rachunek- rezygnuje z szeregu szczegółów ograniczających się z efektami danego przedsięwzięcia oraz ustalenia zapotrzebowania społecznego na tego typu przedsięwzięcia . Podział kosztów całkowitych w biurze podróży -definicje
Koszt całkowity BP- są to koszty refakturowane inne zmienne + koszty stałe.
Koszty refakturowane są to koszty płacone bezpośrednio kontrahentom ( hotele, przewoźnicy, restauracje) za zlecone usługi na rzecz klientów -turystów . Koszty stałe -to koszty bezpośrednie + koszty ogólne inaczej ogólnozakładowe.
Koszty bezpośrednie -koszty powstające w trakcie tworzenia produktu tur. (koszt korespondencji, katalogi,telefony) . Koszty ogólne związane z funkcjonowaniem firmy np.
Dzierżawa , ubezpieczenie lokalu, płace, ogrzewanie, prąd, woda itp.
Koszty prowadzenia firmy turystycznej- rodzaje
Koszty prowadzenia ogółem- refakturowane
Amortyzacja
Materiały
Energia
Paliwo
Gastronomia i hotele (koszty refakturowane)
Transport obcy Koszty przewodzenia , konserwacje, remonty, łączność, opłaty pocztowe
Transport własny Koszty szkoleń, pozostałe usługi obce
Wynagrodzenia Odpisy na nakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Podatki kosztowe
Państwowy fundusz rehabilitacji Osób niepełnosprawnych Czynsze i dzierżawy Podatek VAT nie podlegający odliczeniu Koszty reprezentacji
Podróże służbowe Opłata za znak licencyjny Dopłaty do MZK i inne dopłaty do pracowników Ubezpieczenie majątku Opłaty skarbowe, sądowe
Ubezpieczenia osobowe , pozostałe
Stawka akwizycyjna dla agenta.
Stawka akwizycyjna dla agenta- Kwota z reguły zawarta w marży czyli cenie imprezy przeznaczona dla agenta czyli BP, które sprzedało miejsca w imprezie.
Powyższa sytuacja powoduje więc końcowe zmniejszenie wielkości marży przeznaczonej dla touroperatora czyli organizatora imprezy. Wielkość stawki dla agenta zależy od wielu czynników m.in. musi być atrakcyjna dla klienta a jednocześnie nie za duża aby nie spowodować znacznego zwiększenia marży organizatora a tym samym cenny imprezy co w efekcie spowodowałoby niekonkurencyjność cenową oferty w stosunku do konkurencji.


(…)

… jest jeszcze szczegółowych unormowań prawnych dotyczących odszkodowań za nienależyte wykonanie usług turystycznych tak jak np. w Niemczech
Rząd czyli wejście na rynek może być uzależnione od prawa w danym kraju np. ulgi dla nowo powstających firm, strefy wolnego handlu na obszarach dużego bezrobocia.
Organy prawne - może być potrzeba otrzymania np. zezwolenia na prowadzenie określonej działalności , koncesja na działalność…
… jakie powstają w wyniku eksportu i importu usług i produktu turystycznego BT jest częścią bilansu handlowego.
FUNKCJE BT danego kraju:
jest instrumentem polityki zagranicznej
informuje o rynku turystycznym konkretnego państwa
jest jednym z narzędzi polityki gospodarczej
wpływa na finanse państwa
BT OKREŚLA SIĘ:
w wąskim znaczeniu: opiera się na przychodach i wydatkach związanych wyłącznie z eksportem i importem produktu turystycznego
w szerokim znaczeniu: ujmuje wpływy i wydatki związane z całością organizacji turystyki
WĄSKIE ZNACZENIE
WPŁYWY: związane z przyjazdem turyst z zagranicy, eksport towarów i sprzętów dla potrzeb turystyki
WYDATKI: związane z wyjazdem turyst za granicę, import towarów i sprzętów dla potrzeb turystyki
SZEROKIE ZNACZENIE
WPŁYWY: z tytułu usług komunikacyjnych od tur. Z zagranicy…
… państwa, dofinansowanie państwa do obozów, kolonii itp.
wielkość zatrudnienia na obszarze- działania naszej firmy
pieniężne zasoby ludności= oszczędności
Czynniki zewnętrzne pozostałe- inne otoczenia firmy turystycznej
kataklizmy- np. trzęsienia ziemi, tsunami, tajfuny, powodzie
konflikty zbrojne
epidemie, zarazy np. ospa, dżuma, cholera, ptasia grypa
klimat
terroryzm
zachowania klientów np. moda na dany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz