Właściwości mieszanek betonowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Właściwości mieszanek betonowych - strona 1 Właściwości mieszanek betonowych - strona 2

Fragment notatki:

Podstawowe właściwości mieszanek betonowych i sposoby ich określania.
Urabialność jest to zdolność do łatwego i szczelnego wypełnienia formy przy zachowaniu jednorodności, szczelnego układania się mieszanki betonowej w czasie zagęszczania. Jest wynikiem właściwego doboru poszczególnych frakcji kruszywa oraz optymalnej ilości zaprawy w mieszance betonowej. Określa się ją na przykład za pomocą pyłowego wskaźnika urabialności mieszanki betonowej β
β= C-masa cementu [kg/m3]
Σfd-suma ziaren pylastych [kg/m3]
F-zaw. Frakcji 0-2 mm [kg/m3]
Konsystencja obrazuje zdolność do odkształceń (rozpływu) pod wpływem obciążenia. Jest parametrem określającym jej urabialność. Jest miarą jej ciekłość. Konsystencja mieszanki betonowej zależy przecie wszystkim od stosunku c-w (im wskaźnik cementowo-wodny jest mniejszy, tym ciekłość mieszanki jest większa.), od frakcji kruszywa i jego kształtu (kruszywo naturalne lub łamane). Badamy ją np. za pomocą aparatu VeBe polega to na ustaleniu czasu w sekundach, koniecznego do rozpłynięcia się mieszanki do określonego stopnia w wyniku poddania jej drganiom w aparacie Ve-Be. Pozostałe metody: -opadu stożka
-stopnia zagęszczelności
-stolika rozpływowego
Zawartość powietrza - Pęcherzyki powietrza wprowadzane do mieszanki betonowej z jednej strony poprawiają odpornoś betonu na cykliczne zamrażanie i rozmarzanie oraz działanie soli odladzających, z drugiej zaś strony powodują obniżenie wytrzymałości betonu na ściskanie. Utrzymanie zawartości powietrza w mieszance betonowej na odpowiednim poziomie jest konieczne aby poprawic trwałośc betonu nie obniżając ponad założony poziom jego wytrzymałości. Powietrze oraz nadmiar wody jest usuwany w mieszanki betonowej za pomocą wibrowania.
Sposoby badania zawartosci powietrza w mieszance:
-metoda słupa wody
-metoda ciśnieniomierza
Kruszywa sztuczne sztuczne - otrzymywane z surowców mineralnych lub organicznych, a także z odpadów przemysłowych poddanych obróbce termicznej i mechanicznej.
Kruszywa sztuczne wykorzystywane są głównie do produkcji betonów lekkich, ciepłochronnych zapraw oraz podsypek do izolacji termicznej.
Kruszywa sztuczne mineralne:
Keramzyt jest najczęściej stosowanym lekkim kruszywem sztucznym. Podstawowym surowcem do jego produkcji jest glina, którą po okresie dojrzewania poddaje się mechanicznemu uplastycznieniu i rozdrobnieniu. Otrzymane w ten sposób granulki wypala się.
Kruszywa sztuczne z odpadów przemysłowych:
żużel paleniskowy - to materiał odpadowy z kotłowni opalanych węglem. Jako kruszywo wykorzystywany jest w postaci nieprzetworzonej po dłuższym składowaniu na hałdzie lub poddany rozdrobnieniu i przesiewaniu.

(…)

… przemysłowych:
żużel paleniskowy - to materiał odpadowy z kotłowni opalanych węglem. Jako kruszywo wykorzystywany jest w postaci nieprzetworzonej po dłuższym składowaniu na hałdzie lub poddany rozdrobnieniu i przesiewaniu.
żużel granulowany otrzymuje się przez szybkie schłodzenie płynnego żużla wielkopiecowego. Jest materiałem ziarnistym, porowatym, o szklistej strukturze; popiół lotny powstaje przez spalenie zmielonego węgla kamiennego w paleniskach elektrowni, a następnie wychwycenie produktów spalania z gazów spalinowych przy pomocy elektrofiltrów. Kruszywa (wypełniacze) sztuczne organiczne - Do najczęściej wykorzystywanych wypełniaczy należą odpady drzewne w postaci mineralizowanych zrębków i wiórów, a także granulowany styropian lub impregnowana celuloza. Materiały te mają za zadanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz