To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Właściwości fizyczne drewna
Barwa drewna
Barwa drewna zależy przede wszystkim od warunków klimatycznych, w których wzrastało drzewo. W ramach tego samego gatunku może występować duże zróżnicowanie odcieni. Barwa drewna ulega zmianie w wyniku działania wilgoci i światła. Zmiana barwy może być również spowodowana działaniem grzybów (sinica). Barwy drewna można zmienić, stosując odpowiednie zabiegi technologiczne, np. impregnację, malowanie, lakierowanie, naparzanie itp. [25].
Przekrój drewna nie ma jednolitej barwy na całej powierzchni. Urozmaicają go różne odcienie, tworząc tzw. „rysunek", zależny od gatunku drewna. Jest to związane z jego budową i kierunkiem przekroju, a także z szerokością słojów rocznych, kierunkiem przebiegu, prawidłowością układu włókien oraz ilością, wielkością i sposobem rozmieszczania sęków.
Ciężar własny
Drewno zbudowane z włókien i wypełnione płynem ze swej natury jest porowate. Ciężar drewna zależy od jego budowy i wilgotności. Ciężar właściwy to ciężar samego materiału drewna bez wypełniających komórki płynów i powietrza. Ciężar ten jest w przybliżeniu jednakowy dla różnych gatunków drewna i wynosi około 15,4 KN/m3.
Gęstość pozorna
Gęstość pozorna jest to stosunek masy drewna do objętości. Gęstość pozorna drewna jest zależna od jego wilgotności. Zakłada się, że do celów obliczeniowych wynosi ona w =15%. Stanowi ona jedno z kryteriów pośredniej oceny właściwości mechanicznych drewna.
W tablicy 3-2 przedstawiono gęstości pozorne dla różnych gatunków drewna stosowanego do budowy mostów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)