Właściwość z łączności spraw-opracowanie, V sem.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Właściwość z łączności spraw-opracowanie, V sem. - strona 1 Właściwość z łączności spraw-opracowanie, V sem. - strona 2 Właściwość z łączności spraw-opracowanie, V sem. - strona 3

Fragment notatki:

WŁAŚCIWOŚĆ Z ŁĄCZNOŚCI SPRAW
Odstępstwo od ustalenia właściwości rzeczowej i miejscowej.
Art. 33. § 1. Jeżeli tę samą osobę oskarżono o kilka przestępstw, a sprawy należą do właściwości różnych sądów tego samego rzędu, właściwy jest sąd, w którego okręgu najpierw wszczęto postępowanie przygotowawcze.
§ 2. Jeżeli sprawy należą do właściwości sądów różnego rzędu, sprawę rozpoznaje sąd wyższego rzędu.
Art. 649. § 1. Jeżeli sprawca przestępstwa podlegającego orzecznictwu sądów wojskowych popełnił także przestępstwo podlegające orzecznictwu sądów powszechnych, a przestępstwa pozostają ze sobą w takim związku, że dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga ich łącznego rozpoznania, rozpoznaje je łącznie sąd wojskowy.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio w postępowaniu przygotowawczym.
Art. 34. § 1. Sąd właściwy dla sprawców przestępstw jest również właściwy dla pomocników, podżegaczy oraz innych osób, których przestępstwo pozostaje w ścisłym związku z przestępstwem sprawcy, jeżeli postępowanie przeciwko nim toczy się jednocześnie.
§ 2. Sprawy osób wymienionych w § 1 powinny być połączone we wspólnym postępowaniu; przepis art. 33 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Jeżeli zachodzą okoliczności utrudniające łączne rozpoznanie spraw, o których mowa w § 1 i 2, można wyłączyć i odrębnie rozpoznać sprawę poszczególnych osób lub o poszczególne czyny; sprawa wyłączona podlega rozpoznaniu przez sąd właściwy według zasad ogólnych.
U podstaw: oszczędność środków procesu (ekonomia procesowa)
lepsze dotarcie do prawdy
Jeżeli sprawa dotyczy występku- właściwy sąd rejonowy,
Jeżeli i zbrodni i występku- sąd okręgowy.
- łączność przedmiotowa- 1 czyn popełniony przez kilka osób, sąd właściwy do rozpoznania sprawców przestępstwa jest właściwy dla podżegaczy, pomocników itp... w tych przestępstwach, jeżeli sprawy toczą się równocześnie .Możliwość rozłączenia.
„jednoczesne toczenie się postępowań”- postępowania w tych samych stadiach procesowych
Łączność może być pomyłką.
Właściwym z łączności spraw jest sąd wyższego rzędu.
- łączność podmiotowa- 1 osoba, wiele czynów, art. 33
- łączność mieszana- element podmiotowy i przedmiotowy krzyżują się
27.01.2010 (uzupełnione o wykład dr Kali z 4.03.2010)
WŁAŚCIWOŚĆ FUNKCJONALNA
Uprawnienie sądu do dokonywania czynności, każdy z sądów ma ustawowo określone kompetencje. Rozstrzyganie sprawy w sposób niecałości owy, nie co do meritum, podejmowanie czynności incydentalnych.


(…)

… połączonych lub całej izby -> moc zasady prawnej
skład 7 sędziów- też może mieć moc zasady prawnej, jeżeli tak postanowi
art. 60, 61 ustawy o SN- wpływ uchwał SN na orzecznictwo
Art. 60. § 1. Jeżeli w orzecznictwie sądów powszechnych, sądów wojskowych lub Sądu Najwyższego ujawnią się rozbieżności w wykładni prawa, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego może przedstawić wniosek o ich rozstrzygnięcie Sądowi…
… w popełnieniu czynu zabronionego, o który toczy się postępowanie karne
• orzekanie na wniosek prokuratora o warunkowym umorzeniu postępowania, Art. 336. § 1. Jeżeli spełnione są przesłanki uzasadniające warunkowe umorzenie postępowania, prokurator może zamiast aktu oskarżenia sporządzić i skierować do sądu wniosek o takie umorzenie.
Art. 341. § 1. Prokurator, oskarżony i pokrzywdzony mają prawo wziąć udział w posiedzeniu. Udział ich jest obowiązkowy, jeżeli prezes sądu lub sąd tak zarządzi.
§ 2. Jeżeli oskarżony sprzeciwia się warunkowemu umorzeniu, jak również wtedy, gdy sąd uznaje, że warunkowe umorzenie byłoby nieuzasadnione, kieruje sprawę na rozprawę. Wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania zastępuje akt oskarżenia. W terminie 7 dni prokurator dokonuje czynności określonych w art. 333 § 1-2…
… pod uwagę wyniki porozumienia się oskarżonego z pokrzywdzonym w kwestii wskazanej w § 3.
§ 5. W przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania sąd orzeka na posiedzeniu wyrokiem.
Art. 342. § 1. W wyroku warunkowo umarzającym postępowanie należy dokładnie określić czyn oskarżonego, wskazać przepis ustawy karnej, pod który czyn podpada, oraz oznaczyć okres próby.
§ 2. W wyroku sąd określa także nałożone…
… Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, jeżeli uzasadnia to dobro wymiaru sprawiedliwości, może określić, w drodze rozporządzenia, rodzaje spraw należących do właściwości rzeczowej sądów rejonowych, które w oznaczonym czasie będą rozpoznawane w trybie kasacji przez sądy apelacyjne. Do rozpoznawania kasacji w tych sprawach mają odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu przed Sądem Najwyższym…
… sędziów; sprawy o odszkodowanie powinny być rozpoznawane w pierwszej kolejności; postępowanie wolne jest od kosztów.
• orzekanie o wznowieniu postępowania karnego
• wypowiedzenie sie w przedmiocie ułaskawienia
• opiniuje wnioski państw obcych o wydanie obywatelstwa tego państwa
• ENA- europejski nakaz aresztowania
• pomoc prawna w stosunkach międzynarodowych
• sąd penitencjarny
Sądy apelacyjne…
… na rozprawę, zamieszkuje blisko tego sądu, a z dala od sądu właściwego.
• przedłużanie tymczasowego aresztowania na okres ponad 3 miesiące do 12 miesięcy
list żelazny Art. 281. Jeżeli oskarżony przebywający za granicą złoży oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy, właściwy miejscowo sąd okręgowy może wydać oskarżonemu list…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz