Właściwość funkcjonalna sądu-wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Właściwość funkcjonalna sądu-wykład  - strona 1 Właściwość funkcjonalna sądu-wykład  - strona 2 Właściwość funkcjonalna sądu-wykład  - strona 3

Fragment notatki:

WŁAŚCIWOŚĆ FUNKCJONALNA
Uprawnienie sądu do dokonywania czynności, każdy z sądów ma ustawowo określone kompetencje. Rozstrzyganie sprawy w sposób niecałości owy, nie co do meritum, podejmowanie czynności incydentalnych.
Sąd rejonowy podstawowy sąd w RP, największe kompetencje do załatwiana spraw. Orzekanie w ramach właściwość rzeczowej Art. 24.   § 1. Sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą do właściwości innego sądu. § 2. Sąd rejonowy rozpoznaje ponadto środki odwoławcze w wypadkach wskazanych w ustawie .
art. 115 § 2 kks: Art. 115.  § 1. W sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe orzekają sądy powszechne albo sądy wojskowe. § 2. Sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą do właściwości innego sądu .
rozpatrywanie zażaleń na zatrzymanie (zgodnie z zasadą prawa do sądu, podlega kontroli sądowej). Właściwy będzie sąd rejonowy miejsca zatrzymania lub prowadzenia postępowania.
środek tymczasowego aresztowania na okres do 3 m-cy, z przedłużeniem do 12 m-cy
263 § 2, tylko w postępowaniu przygotowawczym Art. 263.   § 2. Jeżeli ze względu na szczególne okoliczności sprawy nie można było ukończyć postępowania przygotowawczego w terminie określonym w § 1, na wniosek prokuratora , sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy , gdy zachodzi tego potrzeba, może przedłużyć tymczasowe aresztowanie na okres, który łącznie nie może przekroczyć 12 miesięcy. aresztowanie jako kara porządkowa w toku postępowania przygotowawczego 290 § 1 Art. 290.   § 1. Postanowienia przewidziane w niniejszym rozdziale wydaje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym także prokurator. Aresztowanie , o którym mowa w art. 287 § 2, w postępowaniu przygotowawczym stosuje na wniosek prokuratora sąd rejonowy , w którego okręgu prowadzi się postępowanie .
rozpatrywanie zażaleń na postanowienia prokuratora art. 20 § 1b § 1b. Na postanowienie o ukaraniu przysługuje zażalenie. Na postanowienie o ukaraniu wydane przez prokuratora w postępowaniu przygotowawczym zażalenie przysługuje do sądu rejonowego, w którego okręgu toczy się postępowanie. zażalenie na środki zapobiegawcze 252 § 2 § 2. Na postanowienie prokuratora w przedmiocie środka zapobiegawczego zażalenie przysługuje do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie .
zażalenie na zabezpieczenie majątkowe zarządzenie na wniosek prokuratora rozmów telefonicznych, rozpoznawanie zażaleń


(…)

… lub o przestępstwa określone w rozdziale XXV Kodeksu karnego, jeżeli zeznania tego świadka mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do świadka współdziałającego w popełnieniu czynu zabronionego, o który toczy się postępowanie karne
orzekanie na wniosek prokuratora o warunkowym umorzeniu postępowania, Art. 336.  § 1. Jeżeli spełnione są przesłanki uzasadniające warunkowe umorzenie postępowania, prokurator może zamiast aktu oskarżenia sporządzić i skierować do sądu wniosek o takie umorzenie.
Art. 341.  § 1. Prokurator, oskarżony i pokrzywdzony mają prawo wziąć udział w posiedzeniu. Udział ich jest obowiązkowy, jeżeli prezes sądu lub sąd tak zarządzi.
§ 2. Jeżeli oskarżony sprzeciwia się warunkowemu umorzeniu, jak również wtedy, gdy sąd uznaje, że warunkowe umorzenie byłoby nieuzasadnione, kieruje sprawę na rozprawę. Wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania zastępuje akt oskarżenia. W terminie 7 dni prokurator dokonuje czynności określonych w art. 333 § 1-2.
§ 3. Jeżeli sąd uzna za celowe ze względu na możliwość porozumienia się oskarżonego z pokrzywdzonym w kwestii naprawienia szkody lub zadośćuczynienia, może odroczyć posiedzenie, wyznaczając stronom odpowiedni termin. Na wniosek oskarżonego i pokrzywdzonego, uzasadniony potrzebą dokonania uzgodnień, sąd zarządza stosowną przerwę lub odracza posiedzenie.
§ 4. Sąd orzekając o warunkowym umorzeniu bierze pod uwagę wyniki porozumienia się oskarżonego z pokrzywdzonym w kwestii wskazanej w § 3.
§ 5. W przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania sąd orzeka na posiedzeniu wyrokiem.
Art. 342.  § 1…
… I instancji, przekazanie sprawy ze względu na ekonomikę procesu
art.11 przepisów wprowadzających kpk
Art. 11. Minister Sprawiedliwości na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, jeżeli uzasadnia to dobro wymiaru sprawiedliwości, może określić, w drodze rozporządzenia, rodzaje spraw należących do właściwości rzeczowej sądów rejonowych, które w oznaczonym czasie będą rozpoznawane w trybie kasacji…
… w wykładni prawa, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego może przedstawić wniosek o ich rozstrzygnięcie Sądowi Najwyższemu w składzie siedmiu sędziów lub innym odpowiednim składzie.
§ 2. Z wnioskiem, o którym mowa w § 1, mogą wystąpić również Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny oraz, w zakresie swojej właściwości, Rzecznik Ubezpieczonych.
Art. 61. § 1. Jeżeli skład Sądu Najwyższego uzna…
… Europejskiej, zwanego w niniejszym rozdziale ,,państwem wydania orzeczenia", o wykonanie prawomocnego orzeczenia o karach o charakterze pieniężnym, orzeczenie to podlega wykonaniu przez sąd rejonowy, w okręgu którego sprawca posiada mienie lub osiąga dochody, albo ma stałe lub czasowe miejsce pobytu.
Art. 611fu. § 1. W razie wystąpienia państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zwanego w niniejszym rozdziale…
… w ustawach o postępowaniach sądowych.
uchwały- wyjaśniające stosowanie przepisu prawnego, art
SN pełny skład izb połączonych lub całej izby -> moc zasady prawnej
skład 7 sędziów- też może mieć moc zasady prawnej, jeżeli tak postanowi
art. 60, 61 ustawy o SN- wpływ uchwał SN na orzecznictwo
Art. 60. § 1. Jeżeli w orzecznictwie sądów powszechnych, sądów wojskowych lub Sądu Najwyższego ujawnią się rozbieżności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz