Władza organizacyjna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Władza organizacyjna - strona 1 Władza organizacyjna - strona 2 Władza organizacyjna - strona 3

Fragment notatki:

Władz organizacyjna:
Organizacja:
To zbiorowość społeczna, która ma sztuczną i konwencjonalną genezę - została utworzona przez świadomą działalność ludzi w celu spełnienia określonych zadań. U podstaw organizacji istnieje funkcja, a realizacja funkcji to wspólny cel działania uczestników organizacji.
Struktura organizacji, jej normy i strategie tworzą sfery niepewności - jeśli ktoś zdobędzie nad nimi kontrolę, przejmuje władzę w organizacji. Im większa sfera, tym większa władza.
Crozier & Friedberg (typy władzy odpowiadają sferom niepewności organizacji):
1. Władza eksperta - wynika z opanowania szczególnych i trudnych do zastosowania umiejętności i specjalności funkcjonalnych.
2. Władza pośrednia - wynika z kontroli powiązań organizacji z jej otoczeniem.
3. Wynikająca z dostępu do kanałów komunikacji oraz do określonych typów informacji.
4. Władza podwładnych nad przełożonymi - wynikająca z operowania przepisami organizacji.
15. Strategia i warunki wywierania wpływu:
Strategie wywierania wpływu:
1. Lęk i nadzieja - wymuszanie i nagradzanie; uznanie przez podwładnego prawa przełożonego do karania, nadzieja na nagrodę. Jest to skuteczne, gdy jest systematyczne, logiczne, wiarygodne (obietnica musi być realizowana, zwłaszcza nagroda).
2. Tradycja - podstawa funkcjonowania władzy legalnej opiera się na przekonaniu podwładnego, że przełożony ma prawo wpływać na jego postępowanie, a on musi się podporządkować.
3. Ślepa wiara - na niej opiera się władza odniesienia. Jest charyzmatyczny przełożony, a z nim identyfikuje się podwładny.
4. Racjonalna wiara - wywierana w ramach organizacji. Podwładni realizują polecenia przełożonego, bo mają dowody na to, że jest ekspertem w swej dziedzinie i wie najlepiej, jak postępować.
5. Racjonalne przekonanie - władza eksperta jest wzmocniona, bo przełożony stara się przekonać podwładnego do danych decyzji. Stwarza wrażenie, że daje mu uznanie i dzieli się swoją władzą z podwładnym.
6. Wspólne ustalenia - realizowana władza przedstawicielska. Grupa podporządkowana daje swe uprawnienia w górę, przez co w sposób domniemany przekazuje swą akceptację przełożonemu, a ten realizuje swą władzę tak długo, jak długo konsultuje swe decyzje z podwładnymi i zmierza w danym kierunku. Tu wszyscy zwyciężają, wygrywają.
Warunki, aby organizacja zyskała przewagę w relacjach ze swym otoczeniem:
Symetria bimodalna - organizacja ma akceptację dla swych celów wśród swych członków. Członkowie muszą być przekonani o słuszności celów realizowanych przez organizację. Stopień aprobaty otoczenia dla celów organizacji jest zależny od stopnia aprobaty dla tych samych celów wewnątrz organizacji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz