Wirusowe zapalenie wątroby - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wirusowe zapalenie wątroby - wykład - strona 1 Wirusowe zapalenie wątroby - wykład - strona 2 Wirusowe zapalenie wątroby - wykład - strona 3

Fragment notatki:

WZW
Zapalenie wątroby (hepatitis) jest to schorzenie występujące dość często, a wywołane jest przez wiele czynników etiologicznych takich jak: alkohol, leki, różnorodne substancje chemiczne występujące w środowisku człowieka oraz wiele drobnoustrojów.
wirusowe zapalenie wątroby wywoływane jest przez szereg nie spokrewnionych ze sobą wirusów. Ogólnie można podzielić je na wirusy pierwotnie hepatotropowe, wśród których znamy co najmniej 5 typów: A, B, C, D, E oraz wirusy cytomegalii (CMV), herpes (HSV), Epsteina-Barr (EBV).
Rozpoznanie WZW polega na:
anamnezie (wywiadzie),
badaniu fizykalnym,
oznaczeniu u osób z przesłankami epidemiologicznymi poziomu enzymów wątrobowych,
wykonaniu testów serologicznych
Drogi szerzenia:
wirusy wywołujące WZW typu A i E szerzą się drogą pokarmową, przebieg choroby okresu ostrego jest lżejszy, z mniejszą śmiertelnością, następstwa po przechorowaniu są typu czynnościowego. Typy wirusów B, C i D przenoszą się drogą parenteralną a także drogą seksualną i drogą zakażenia wertykalnego, przebieg jest na ogół cięższy z większą śmiertelnością, a u części ozdrowieńców występują następstwa o charakterze organicznym (przewlekłe zapalenia wątroby, marskość wątroby, pierwotny rak wątroby).
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy hepatotropowe, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby. We wszystkich typach mogą występować zakażenia pełnoobjawowe, skąpoobjawowe jak i bezobjawowe. Objawy uszkodzenia wątroby są poprzedzane objawami prodromalnymi (dyspepsja, czasem rzekomogrypowe). Przy zaburzeniach czynności wątroby dochodzi do objawów żółtaczki, podwyższenia temperatury ciała, utraty apetytu, nudności, ogólnego niedomagania i osłabienia oraz podwyższenia enzymów wątrobowych.
WZW TYPU A - ŻÓŁTACZKA POKARMOWA
Najłagodniejszą odmianą WZW jest zakażenie wirusem typu A. Choroba ta rozprzestrzenia się drogą pokarmową. Wywołuje ją wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową. Stąd też potoczna nazwa choroby - żółtaczka pokarmowa, czy żółtaczka typu A. Toteż zakażenie wirusem typu A określa się jako chorobę brudnych rąk lub żółtaczkę pokarmową. Nietrudno zarazić się np. w publicznej toalecie czy poprzez korzystanie z ogólnej stołówki, jeśli zarządzający nie przestrzegają zasad higieny
Przyczyny zakażenia: 1. Przyczyną może być spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej, mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów. 2. Wirus znajduje się we krwi i stolcu, wystarczy zatem, że osoba będąca nosicielem wirusa nie umyje rąk po wyjściu z toalety i zacznie przygotowywać dla innych posiłek. 

(…)

… także poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną w bezobjawowym stadium choroby.
Objawy:
Po pierwszym okresie, gdy choroba może przypominać przeziębienie, następują charakterystyczne objawy. Skóra i białka oczu nabierają żółtawej barwy, mocz staje się ciemny, a stolec przeciwnie - jasny, odbarwiony. Leczenie WZW typu A
Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A jest długie i uciążliwe. (Może też wymagać…
… podgorączkowe, brak apetytu, powiększenie wątroby, itp.  Jeśli skóra i białka oczu nie nabierają żółtawej barwy - objawy nie różnią się zbytnio od tzw. dyspepsji (nietolerancji na tłuste i ciężko strawne potrawy), od stanów przemęczenia i wyczerpania umysłowego. Jeżeli towarzyszą im bóle brzucha oraz wzdęcia, czy zaburzenia oddawania stolca, to WZW można mylić ze spastycznym zapaleniem jelita grubego…
…". W innych porach roku, np. latem, będzie to "przepracowanie", a jesienią, zwłaszcza późną - "przeziębienie lub grypa". U kobiet po usunięciu pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy objawy takie są traktowane jako "zaburzenia trawienia" (nawet jeżeli współistnieją z niewielkim zażółceniem powłok, co bywa traktowane jako przejaw przemijającej i niegroźnej cholestazy). Dopiero po kilku dniach okazuje się, że schorzenie, które braliśmy za przeziębienie lub początki grypy - to wirusowe zapalenie wątroby. Szczególnie zamaskowane, bowiem rozwijające się w większości bezobjawowo jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Szacuje się, że na świecie tylko w 15 proc. przypadków wirus ten jest wykrywany. Co decyduje o rozpoznaniu zapalenia wątroby?
O rozpoznaniu decydują najczęściej wykonane standardowo…
… i nie ma takich niekorzystnych działań niepożądanych, jak dotąd stosowany interferon alfa. Wg. ustaleń z listopada 2000 r  Sekcji Hepatologicznej Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zaleca się obecnie leczenie lamiwudyną przewlekłych zapaleń wątroby typu B, tym bardziej że lek jest stosunkowo tani jak na obecne koszty terapii antywirusowych. 
Powikłania WZW typu B
Powikłania choroby…
… wątroby ( prawidłowe wyniki odpowiednich testów wątroby) oraz do przeciwdziałania marskości i ryzyku raka wątroby. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia. Obecnie dostępne są w Polsce dwa leki wskazane do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C - interferon i rybawiryna.
Interferon - jest to naturalne białko wytwarzane w organizmie w celu zwalczania infekcji wirusowych. Niestety…
… wątroby  a marskość wątroby i ryzyko zgonu Nie leczenie przyczyn marskości, czyli w tym przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby prowadzi do, wodobrzusza, zmian naczyniowych i nadciśnienia wrotnego, a w konsekwencji do krańcowej niewydolności tego organu. W zaawansowanej marskiej wątrobie wzrasta ryzyko rozwoju raka. Kres nie leczonej marskości to śpiączka i zgon. W zaawansowanej marskości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz