Wincenty z Kielczy - życiorys

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 2044
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wincenty z Kielczy - życiorys - strona 1

Fragment notatki:

Wincenty z Kielczy (ur. ok. roku 1200 , zm. po 1262 ) ♦ Nazwę miejscowości z imienia Wincentego identyfikowano z Kielcami, jednak prawdopodobne też jest, iż chodzi tu o Kielcz na Opolszczyźnie. Być może jest o miejsce jego urodzenia bądź ośrodek, z którym był związany z racji funkcji kościelnych.
♦ Około 1222r. miał być kapelanem biskupa krakowskiego Iwona Odrążowca, a w latach 1227-1235 należał do grona kanoników krakowskich. W latach 1258 - 1260 był przeorem klasztoru dominikanów w Raciborzu .
♦ Był autorem dwóch redakcji żywotu biskupa Stanisława ze Szczepanowa - Vita minor (Żywot mniejszy) i Vita maior (Żywot większy), uczestniczył też w staraniach o jego kanonizację , która nastąpiła w 1253 roku. Żywot mniejszy służył celom kanonizacyjnym, Żywot większy natomiast, będący jego rozszerzeniem został spisany kilka lat po kanonizacji podkreślał znaczenie świętego Stanisława w historii Polski i posiadał wymowę polityczno-ideową. Wincenty propagował w tym dziele zjednoczenie rozbitej na dzielnice Polski. Przypisywano mu także kronikę historyczną, która miała być kontynuacją kroniki Wincentego Kadłubka (niestety zaginęła). W niej to miało być zapisane zdanie "Gorze się nam stało" - w tej sytuacji najstarsze zapisane w języku polskim - które zacytował później Jan Długosz . Dzieła literackie (wszystkie po łacinie):
♦Kompozycje:
- Oficjum rymowane Historia Gloriosissimi Stanislai , a z tego najbardziej znane: hymn nieszporny Gaude Mater Polonia oraz antyfony Dies adest celebris i Ortus de Polonia - Sekwencja Laeta, mundus ( Raduj się, świecie ; ok. 1255 ) - być może Wincenty napisał tylko tekst do istniejącej już melodii -Sekwencja Iesu Christe, Rex superne ( Jezu Chryste, królu na wysokości ) (Autorstwo Wincentego z Kielczy nie zostało w pełni udowodnione, chociaż utwór pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku. Melodia nie jest oryginalna, lecz jest adaptacją sekwencji Martyris eregii o św. Wincentym.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz