"Wiersze filomackie" - opis utworu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Wiersze filomackie I F ilomaci tajne stowarzyszenie studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, o celach społeczno-patriotycznych i samokształceniowych działające w latach 1817-1823, do momentu, gdy w wyniku śledztwa prowadzonego przez senatora Nikołaja Nowosilcowa wytoczono im proces, a potem zesłano do Rosji. Na zebraniach dyskutowali na temat piśmiennictwa polskiego i zagranicznego. Cenili dzieła starożytnych pisarzy oraz filozofów oświeceniowych. Interesowała ich literatura współczesna jak i ta z dawnych epok. Pragnęli upowszechnić swe zasady i idee, co doprowadziło do powstania Towarzystwa Filaretów. Tomasz Zan, Jan Czeczot, Franciszek Malewski, Adam Mickiewicz, Aleksander Chodźko, Ignacy Domeyko, Antoni Edward Odyniec, Onufry Pietraszkiewicz, Józef Jeżowski, Jan Wiernikowski
I Cechy poezji: - cechy poezji klasycznej - oświeceniowy racjonalizm - opiewająca przyjaźń i wspólnotę - poezja zaangażowana - dydaktyzm - retoryka Utwory II Pieśń filaretów - ma formę anakreontyku ( Anakreontyk - wierszowany utwór literacki o tematyce biesiadnej, wesołej lub rubasznej, sławiący uroki życia, opowiadający o miłości w sposób żartobliwy) w formie klasycznej retoryczności. - podmiot zachęca do korzystania z życia - swobodna atmosfera biesiady (przy miodzie pitnym) - myśli filozofii epikurejskiej (radość z życia, przyjemności duchowe i fizyczne)
- odrzuca naukę, która nie daje odpowiedzi na najtrudniejsze pytania (opisuje świat martwy)
- utwór nawołuje do zgody, patriotyzmu
- pochwała przyjaźni i wolności
- podkreślenie wartości wspólnoty
III Hej, radością oczy błysną - w utworze poeta odwołuje się do filareckich ideałów - kluczowe wartości to : ojczyzna, nauka, cnota - służba ojczyźnie, ćwiczenie swego charakteru i nieustanne kształcenie to najważniejsze cele Towarzystwa Filaretów.
- w utworze mowa jest o spotkaniach jakie organizują Filareci, gdzie smutki i problemy wydają się już nie istnieć, gdzie króluje zabawa. Przyjaźń daje możliwość otworzenia się, i zostania wysłuchanym. - podmiot wspomina także o takich wartościach jak : wspólnota (przyjaźń)
wytrwałość w dążeniu do celu
wzajemna zgoda
odwaga samodoskonalenie IV Oda do młodości - manifest programowy młodego pokolenia romantyków
- za pomocą kontrastu zostały ukazane dwa ścierające się ze sobą i walczące o dominacje światy. Jeden z nich to świat stary, stworzony przez ludzi oświecenia. Drugim natomiast jest świat nowy, pełen ideałów romantycznych i młodzieńczej energii.


(…)

… - bogini młodości
możliwość stworzenia nowego lepszego społeczeństwa
oświeceniowy utylitaryzm, który polega na tym, że jednostka powinna służyć ogółowi
przekonanie o możliwości udoskonalenia świata przez człowieka
gatunek utworu: oda.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz