Wentylacja naturalna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wentylacja naturalna - omówienie  - strona 1 Wentylacja naturalna - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Wentylacja naturalna - wykorzystuje naturalne zjawiska fizyczne powietrza (wiatr, rożnica temperatur) oraz cechy konstrukcyjne budynku do wywołania ruchu powietrza w pomieszczeniu wentylowanym:
działanie wiatru — rożnica ciśnień,
rożnica temperatur — rożnica gęstości — rożnica ciśnień.
Do wentylacji naturalnej zalicza się:
• infiltrację, tj. przenikanie powietrza poprzez nieszczelności przegrod budowlanych;
• przewietrzanie - przez otwieranie okien;
• wentylację grawitacyjną kanałową;
• wentylację bezkanałową lub aerację, ktorą jest zwykle stosowana w przemyśle o dużych zyskach ciepła jawnego.
Infiltracja, to samoczynna wymiana powietrza przez nieszczelności w przegrodach budowlanych (drzwiach, oknach itp.), wywołana rożnicą ciśnień między pomieszczeniem wentylowanym i otoczeniem pod wpływem działania wiatru lub rożnicy temperatur.
• Aeracja, to ciągła wymiana powietrza przez otwory specjalnie do tego celu przewidziane w przegrodach budowlanych, wykorzystująca działanie wiatru i naturalny ruch konwekcyjny powietrza.
• Wentylacja grawitacyjna, to przewietrzanie pomieszczeń w sposob ciągły, a nawiewanie i wywiewanie powietrza odbywa się z pomocą ciągu naturalnego przez pionowe kanały wentylacyjne wyprowadzone ponad dach budynku.
• Przewietrzanie, to wymiana powietrza w pomieszczeniu przez otwieranie okien lub drzwi, wykorzystująca naturalną rożnicę ciśnień po obu stronach przegrod budowlanych.
Aeracja - naturalna zorganizowana ogolna wymiana powietrza w pomieszczeniu, odbywająca się przez specjalnie do tego celu przewidziane otwory nawiewne i wywiewne, uzbrojone w urządzenia regulujące przepływ powietrza. Najczęściej stosuje się w tak zwanych „gorących zakładach” ( 2 q 50 W m )
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz