To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WĘGIERSKI PAŹDZIERNIK (1956) I PRASKA WIOSNA (1968)
Postanowienia XX zjazdu KPZR w dużym stopniu oddziaływały na Węgry i Polskę. Węgierski październik - 1956 Stalinizm na Węgrzech odznaczał się największą represyjnością. Odpowiedzialny za to był Ernő Gerő . Na Węgrzech powstawały jednak kluby, organizacje opozycyjne: 1) Klub Dyskusyjny im . Petöfiego , 2) grupa skupiona wokół Imre Nagya ( - symbol węgierskiego października, członek partii komunistycznej na Węgrzech, wyrzucony z niej jednak za jugosłowiańskie poglądy). 23 października 1956 w Budapeszcie miał miejsce manifest społeczności. Ludzie domagali się powrotu do systemu wielopartyjnego, dążyli do tego, by usunąć z Węgier, stacjonujących tam zgodnie z Układem Warszawskim, Rosjan. 23 października doszło do strać z bezpieką, nikt jednak nie zginął. Zaistniały problem rozwiązać miał Imre Nagy , którego przywrócono w szeregi partii. Został on także wybrany na premiera, co jednak nie ugasiło wrzenia rewolucyjnego na Węgrzech. Program Imre Nagya jako premiera przewidywał, że: - Węgry zostaną zneutralizowane, - Węgry wystąpią z Układu Warszawskiego, odłączą się od ZSRR, - Węgry zostaną w RWPG, ale większość umów zostanie renegocjowana (ponownie podpisana). Imre Nagy był komunistą, jednak jego pomysły zyskały poparcie w oczach węgierskiego Kościoła, który nie został całkowicie rozbity. 4 listopada 1956 sowieci, którzy przyglądali się temu co się dzieje, uderzyli na Węgry. Parli w kierunku Budapesztu. Rozpoczęły się walki między powstańcami a interwencją radziecką. Trwały one mniej więcej do 15 listopada i zakończyły się przegraną powstańców. W wyniku działań militarnych zginęło 2,5 tysiąca powstańców oraz kilkadziesiąt tysięcy cywilów (około 40 tysięcy). Po stłumieniu węgierskiego października rozpoczęły się represje. Powołano Trybunały Stanu Wyjątkowego - specjalne sądy, które działały w trybie doraźnym. Stracono 2 tysiące osób, które zaangażowane były w walki powstańcze. 6 tysięcy spakowano do bydlęcych wagonów i wywieziono do pracy, skąd już nie powrócili. Imre Nagya wywieziono do Rumuni, a w lipcu 1958 został on rozstrzelany. Praska wiosna- 1968 W Czechosłowacji zachodziły powoli przemiany w kierunku liberalizacji życia społecznego. Antonín Novotný nie godził się jednak na zmiany. Jako pierwsi niezależności - w sztuce- zażądali ludzie kultury - artyści, poeci, malarze, pisarze, którzy domagali się obalenia cenzury. Na łamach wychodzących w Pradze „Literackich nowin” i ukazującego się w Bratysławie „Życia kultury” pojawiły się artykuły w których domagano się
(…)
… polityczną). 28 czerwca 1968 opozycja czechosłowacka wydała Manifest 2000 słów. Był to wyrzut pod adresem komunistów, których oskarżano za politykę w Czechosłowacji. W ZSRR I sekretarzem wówczas był Breżniew i obowiązywała Doktryna Breżniewa. Już od marca Rosjanie wnikliwie obserwowali sytuacje w Czechosłowacji. W marcu, potem w lipcu 1968 ZSRR, pod czym podpisywali się także przedstawiciele krajów…
… zdenerwowali się wówczas, że nie będą w stanie zdobyć Berlina. 13 sierpnia 1961 Rosjanie rozpoczęli budowę muru berlińskiego, który oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Mur, nazywany murem hańby istniał przez 28 lat i oddzielał Europę totalitarna od demokratycznej. Burzenie muru miało miejsce w listopadzie 1989 - symbol jednoczenia Europy. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)