Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunkowe przedterminowe zwolnienie - strona 1 Warunkowe przedterminowe zwolnienie - strona 2

Fragment notatki:

WARUNKOWE PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE
Skazanego na karę pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary, jeżeli jego zachowanie się w czasie odbywania kary uzasadnia przypuszczenie, iż będzie w przyszłości przestrzegał porządku prawnego, przede wszystkim zaś nie popełni nowego przestępstwa. Cel kary jest wówczas osiągnięty. Na decyzję mają także wpływ inne okoliczności: właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa oraz zachowanie się po jego popełnieniu.
O warunkowym zwolnieniu decyduje sąd. Warunkowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu przez skazanego co najmniej połowy kary, jeżeli odbywa
ją po raz pierwszy, a dwóch trzecich kary, jeżeli już uprzednio odbywał karę pozbawienia wolności jako karę zasadniczą.W szczególnych przypadkach, na przykład w odniesieniu do sprawców młodocianych, a także przestępstw nieumyślnych, kobiet powyżej 60 roku życia i mężczyzn powyżej 65 roku życia, warunkowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu jednej trzeciej kary. Warun- kowe zwolnienie może nastąpić nie wcześniej niż po odbyciu 6 miesięcy kary pozbawienia wolności. Sprawca skazany na 25 lat pozbawienia wolności może być zwolniony po odbyciu 15 lat kary. Skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności można zwolnić warunkowo po odbyciu 25 lat pozbawie- nia wolności. Wreszcie wielokrotnego recydywistę sąd może zwolnić po odbyciu co najmniej trzech czwartych kary.
W razie warunkowego zwolnienia czas pozostały do odbycia kary stanowi okres próby. Okres ten nie może być jednak krótszy niż rok, ani dłuższy niż 5 lat. Jeśli skazany jest młodociany, okres próby nie może upłynąć przed ukończeniem przez niego 21 roku życia. W razie warunkowego zwolnienia skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności, okres próby wynosi 10 lat.
Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, gdy skazany w okresie próby popełni podobne przestępstwo umyślne i zostanie skazany na karę pozbawienia wolności.
Jeśli skazany rażąco narusza porządek w okresie próby (popełni inne przestępstwo, uchyla się od nadzoru itp.), sąd może odwołać warunkowe zwolnienie. Okresu spędzonego na wolności nie wlicza się do kary. Nie można też ponownie zwolnić skazanego, któremu odwołano warunkowe zwolnienie.
Jeżeli w okresie próby skazany nie naruszy obowiązującego porządku prawnego i w związku z tym nie nastąpi odwołanie warunkowego zwolnienia, po upływie dalszych 6 miesięcy karę uważa się za odbytą w całości i nie można już do niej wracać. Inaczej niż w przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary, nie następuje tu automatyczne zatarcie skazania. Sprawcy darowuje się resztę kary, ale skazania nie puszcza się w niepamięć.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz