To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Uwagi ogólne
W rozdziale tym podano wybór warunków, jakim powinny odpowiadać najprostsze budynki, które bywają często realizowane pod nadzorem majstra budowlanego, bez udziału inżyniera. Dotyczy to najczęściej małych budynków i urządzeń im towarzyszących w małych miastach, osiedlach lub na wsi. Z powyższych względów w rozdziale tym pominięto bardzo złożone przepisy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, które dotyczą w szczególności dużych obiektów budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej i przemysłowego, projektowanych przez wyspecjalizowane zespoły inżynierskie. Ograniczono się jedynie do wymagań w zakresie małych obiektów budowlanych. Zestaw wszystkich wymagań dotyczących budynków jest zawarty w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 r.). W celu zachowania spójności tekstu niniejszego rozdziału z tym rozporządzeniem poszczególne, wyselekcjonowane przepisy są oznaczone symbolem (§) i numerem identycznie jak w rozporządzeniu. Może to być ułatwieniem dla osób chcących rozszerzyć swoją wiedzę i sięgnąć do pełnych ustaleń zawartych w wyżej wymienionym rozporządzeniu.
Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej
Usytuowanie budynku
§10. Przeznaczenie budynku oraz sposób zabudowy i zagospodarowania działki budowlanej powinny być zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami obrony cywilnej. §11. Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi powinien być wznoszony poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości określonych w przepisach odrębnych, przy czym dopuszcza się wznoszenie budynków w tym zasięgu pod warunkiem zastosowania środków technicznych zmniejszających uciążliwości poniżej poziomu ustalonego w tych przepisach bądź zwiększających. odporność budynku na te zagrożenia i uciążliwości, jeżeli nie jest to sprzeczne z warunkami ustalonymi dla obszarów ograniczonego użytkowania, określonych w przepisach odrębnych. Do uciążliwości wyżej wymienionych zalicza się w szczególności:
1) szkodliwe promieniowanie i oddziaływanie pól elektromagnetycznych,
2) hałas i drgania (wibracje),
3) zanieczyszczenie powietrza,
4) zanieczyszczenie gruntu i wód,
5) powodzie i zalewanie wodami opadowymi,
6) osuwiska gruntu, lawiny skalne i śnieżne,
7) szkody spowodowane działalnością górniczą. §12. Przy usytuowaniu budynku na działce budowlanej powinny być zachowane odległości między budynkami i urządzeniami terenowymi oraz odległości budynku i urządzeń terenowych od granic działki i od zabudowy na sąsiednich działkach budowlanych, określone w rozporządzeniu, a także w przepisach odrębnych, w tym higieniczno-sanitarnych, o bezpieczeństwie i higienie pracy, o ochronie przeciwpożarowej oraz o drogach publicznych.
(…)
… zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy oraz 3 m do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.
4. Odległość, mierzona w poziomie, od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż
4 m.
5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wymaganych w ust. 3, 6 i 7…
… części budynków lub innych budowli podziemnych spełniających funkcję budynków.
9. Odległości, o których mowa w ust. 3, 6 i 7, odnoszą się również do ryzalitów i wykuszy w ścianach zwróconych w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną, a także do najbliższego narożnika okna dachowego.
10. Budynek inwentarski, a także budynek gospodarczy do przechowywania płodów rolnych, w tym stodoła…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)