Warunki przedstawienia zarzutów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunki przedstawienia zarzutów-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Podaj warunki przedstawienia zarzutów Postępowanie przygotowawcze wszczyna się w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa niezależnie od tego czy sprawca jest znany. Oznacza to ,że postępowanie przygotowawcze w pierwszej fazie po jego wszczęciu może toczyć się „w sprawie” a jego głównym celem jest wówczas wykrycie sprawcy przestępstwa. Dopiero po zebraniu danych uzasadniających pociągnięcie do odpowiedzialności określonej osoby , możliwe staje się przejście do fazy postępowania przeciw osobie .
Decyzja o pociągnięciu do odpowiedzialności osoby w charakterze podejrzanego ma istotne znaczenie zarówno ze względu na prawidłowy bieg postępowania i skuteczność ścigania karnego ,jak i z punktu widzenia zabezpieczenia interesów i praw osoby ściganej.
Dlatego decyzja i przedstawieniu zarzutów nie powinna być podejmowana pochopnie , bez dostatecznej podstawy w materiale dowodowym , z drugiej zaś nie wolno jej świadomie opóźniać bowiem dopiero prawne stanowisko podejrzanego daje osobie faktycznie podejrzanej możliwość prowadzenia obrony.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz