Warunki klimatyczne kopalń podziemnych-metody - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunki klimatyczne kopalń podziemnych-metody - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Warunki klimatyczne kopalń podziemnych-metody i sposoby oceny
Obowiązujące w polskim górnictwie podziemnym przepisy niejednoznacznie i nie w pełni uwzględniają trudne czynniki klimatyczne. Wprowadzenie do kopalń nowych sposobów zapewnienia odpowiednich warunków klimatycznych pracy (np. poprzez ochładzanie powietrza) wymaga nowego podejścia do metod oceny i normowania tych warunków.
Uwagi ogólne o bilansie cieplnym organizmu człowieka
Z punktu widzenia komfortu cieplnego środowisko kopalniane charakteryzuje przede wszystkim stan powietrza. W celu określenia tego stanu wyznacza się, zwykle drogą pomiaru:
temperaturę na termometrze suchym T3, temperaturę na termometrze wilgotnym Tm „prędkość przepływu y, ciśnienie barometryczne p. Na podstawie wartości pomierzonych parametrów oblicza się: gęstość p, wilgotność właściwą Xa, prężność pary wodnej e8, prężność pary wodnej w stanie nasycenia es „ wilgotność względną (p, entalpię właściwą h.
Całokształt procesów biochemicznych i towarzyszących im przemian energetycznych, zachodzących w komórkach organizmów żywych, nazywa się metabolizmem (przemianą materii). Energia chemiczna zawarta w substancji komórek, odnawiana jest drogą przyswajania pokarmu. Wszystkie przemiany sprzężone są z procesami wymagającymi dostarczenia energii, głównie przez wytwarzanie związku chemicznego bogatego w energię.
Stanem równowagi cieplnej organizmu ludzkiego nazywa się stan, w którym ciepło wydzielone w organizmie jest równe energii przekazywanej do otoczenia i w ciele nie gromadzi się ciepło. Parametry charakteryzujące przemianę metaboliczną pod względem ilościowym, w stanie równowagi cieplnej, zależą od czynników stałych (wzrostu, wagi, płci, wieku osobnika) i zmiennych (natężenia wykonywanej pracy, regulacji ciepłoty ciała w kontakcie z otoczeniem, przetwarzania pobranego pokarmu). Efekt energetyczny przemiany metabolicznej odnosi się do I kg wagi człowieka lub do I m2 powierzchni zewnętrznej organizmu. Pole powierzchni ciała człowieka oblicza się za pomocą wzoru empirycznego
DuBoisa:
FDu== O.202m0425 h 0.725 m2 (l)
gdzie: m - masa ciała człowieka, kg
h -jego wysokość, m.
Po całkowitym wyłączeniu czynników zmiennych otrzymuje się przemianę podstawową (zwaną też przemianą spoczynkowa} Jej efekt energetyczny u dorosłego człowieka wynosi około 1 W/kg wagi ciała. W warunkach gdy mięśnie pracuj% przemiana metaboliczna jest wyższa od podstawowej. Samo utrzymywanie pozycji pionowej, wymagające stałej skoordynowanej pracy ruchowej mięśni, podwyższa przemianę o ok. 0.5 W/kg wagi. Lekkie zajęcia domowe lub zawodowe podwyższają ją o dalsze 0.5+ 1 W/kg. Zatem człowiek nie wykonujący pracy fizycznej zużywa łącznie 2+2.5 W/kg, co przy masie ciała 70 kg daje 12 000+15 000 kJ na dobę. Praca fizyczna podwyższa przemianę metaboliczną średnio o dalsze


(…)

…,
- termoizolacyjne własności odzieży,
- wpływ różnych warunków środowiskowych na procesy wymiany ciepła,
- subiektywne odczucia cieplne człowieka i uciążliwość biotermiczną środowisk
pracy.
Podstawą do bilansowania cieplnego organizmu i sformułowania zależności (2) jest pierwsza zasada termodynamiki, zastosowana do organizmu człowieka jako otwartego układu termodynamicznego. Współdziałanie mechanizmów…
… powietrza w środowisku otaczającym ciało ludzkie, pomierzoną w powietrzu na zewnątrz cieplnej warstwy przyściennej organizmu. Prężność pary wodnej w powietrzu e, określa się przez pomiar na zewnątrz cieplnej warstwy przyściennej ciała. Przepływ otaczającego powietrza względem ciała ludzkiego następuje wskutek:
. konwekcji naturalnej wokół ogrzanego ciała znajdującego się w chłodnym powietrzu, -konwekcji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz