Warunki i terminy zapłaty- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunki i terminy zapłaty- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

6.WARUNKI I TERMINY ZAPŁATY
WARUNEK:
A) jednorazowo po powstaniu obowiązku podatkowego
b) ratalnie
c)zaliczkowo
np. podatek od nieruchomości - zobowiązanie podatkowe ma charakter konstytutywny i płacimy po doręczeniu decyzji w 4 równych ratach do 15 marca, maja, września, listopada, ale również dopiero do 14 dni od doręczenia decyzji bądź zdarzenia które miało miejsce.
Np. w podatku dochodowym-przez zaliczki
Np. niekiedy konieczność przedpłat na zaliczki-akcyza
TERMIN:
a) jeden termin zapłaty(kiedy jednorazowo)
b)więcej niż jeden kiedy zapłata ratalna
c)mogą być kalendarzowe lub wskazywać termin w jakim musi być zapłacony podatek w stosunku do momentu powstania zobowiązania podatkowego np. podatek od spadków i darowizn- w terminie 30 dni należy dokonać zgłoszenia obowiązku podatkowego, a decyzję(konstytutywną) ustalającą termin zapłaty wydaje naczelnik urzędu skarbowego i od doręczenia decyzji na zapłatę mamy 14 dni.
- PDOF zapłata do 30.04 następnego roku podatkowego.
- Terminy płatności są ustalane albo w przepisach materialnych lub w ordynacji podatkowej, generalnie jest to 14 dni od doręczenia decyzji. Przy kalendarzowych terminach płatności (ewentualnie zaliczkach i ratach) jeśli decyzja nie została doręczona na co najmniej 14 dni przed terminem płatności podatku, zaliczki lub raty, to termin płatności 14 dni od doręczenia.
FORMA ZAPŁATY- co do zasady jest ściśle określona . gotówkowa-Podatki zasadniczo uiszczane są w pieniądzu (zawsze w polskiej walucie), inne formy zapłaty gotówkowej takie jak np. przekaz bankowy czy przekaz pocztowy dniem zapłaty jest dzień gdy organ otrzyma środki
bezgotówkowa-art. 61 Ordynacji podatkowej mówi, że Zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu- (dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku podatnika a nie dzień wpływu do organu!!!!!)
blankietami wekslowymi -czynność nabycia weksla podlega opłacie (podatek) a w cenie blankietu zawarty jest podatek( opłata skarbowa - znakami), Szczególna forma to banderola - znaki akcyzy, które należy wykupić w U.S przed wprowadzeniem do obrotu wyrobów akcyzowych (forma zaliczki).
Papierami wartościowymi-( w Polsce aktualnie tylko obligacje maja tez możliwość
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz