Wartosciowanie pracy- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 2177
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wartosciowanie pracy- opracowanie - strona 1 Wartosciowanie pracy- opracowanie - strona 2 Wartosciowanie pracy- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

WARTOŚCIOWANIE PRACY
PROCES WARTOŚCIOWANIA PRACY
ustalenie celów wartościowania
określenie stanowisk pracy do wartościowania (stanowisko pracy - jednorodny, wyodrębniony organizacyjnie i przestrzennie element procesu pracy w przedsiębiorstwie, na którym wykonywane są określone czynności wynikające z podziału pracy)
powołanie zespołu ds. wartościowania (8-10 osób, zróżnicowanie zawodowe, specjaliści z kilkuletnim stażem w przedsiębiorstwie i przedstawiciele organizacji pracowniczych)
przeszkolenie zespołu i kadry kierowniczej w zakresie wartościowania i próbne wartościowanie
przygotowanie kart opisu pracy (służą do analizy pracy i przeprowadzenia wartościowania; obejmują charakterystykę podstawowych zadań oraz wymagania w zakresie kryteriów wartościowania pracy)
wycena punktowa
weryfikacja oceny (porównanie wyceny każdego kryterium na wszystkich stanowiskach w przedsiębiorstwie) i na podstawie zweryfikowanych wyników określenie kategorii zaszeregowania
budowa taryfikatora kwalifikacyjnego DZIEDZINY WYKORZYSTANIA WYNIKÓW WARTOŚCIOWANIA PRACY
Dziedziny Uzyskane informacje
Zastosowanie
Rekrutacja i selekcja
Wymagane umiejętności, zdolności i doświadczenie
Standardy doboru i promocji zawodowej
Rozwój zawodowy
Zakres zadań, pożądane zachowania
Programy szkolenia
Ocena pracowników
Standardy zachowań lub oczekiwane wyniki
Kryteria oceny osiągnięć
Projektowanie stanowisk i rozwój organizacji
Zadania, oczekiwane wyniki
Struktura organizacyjna
Wynagradzanie
Zadania, zdolności, umiejętności Opisy stanowisk pracy, kształtowanie płac
SCHEMAT METODY WARTOŚCIOWANIA PRACY UMEWAP-95
Kryteria wartościowania pracy
Maksymalna liczba syntetyczne elementarne
Punktów
A. Złożoność pracy
Wykształcenie zawodowe
Doświadczenie zawodowe
Innowacyjność, twórczość
Zręczność
Współdziałanie
60
35
25
20
20
B. Odpowiedzialność za:
1. Przebieg i skutki pracy
Decyzje
Środki i przedmioty pracy
Bezpieczeństwo innych osób
Kontakty zewnętrzne 35
35
25
25
20
C. Uciążliwość pracy
1. Wysiłek fizyczny
2. Wysiłek psychonerwowy

Typ procesów myślowych
ścisła rutyna rutyna
półrutyna
znormalizowany
jasno określony
szeroko określony
ogólnie określony
rozumowanie abstrakcyjne
powtarzanie
według wzoru
interpolacja
4. adaptacja
5. myślenie twórcze
Odpowiedzialność (gotowość odpowiadania za działania i ich skutki)
Swoboda działania
Wpływ na wyniki końcowe
Odpowiedzialność finansowa
Wąska
kontrolowana
znormalizowana
ogólnie…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)