"W Tatrach" - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

W Tatrach Wstęp - Utwór jest pochwałą dla matki ziemi, która daje życie człowiekowi, ale także karmi oraz chroni.
- Ziemia ofiarowuje człowiekowi swoje piękno, ale również naukę i możliwość odkrywania nowych tajemnic.
- Natura jest sprawiedliwa, i gotowa dać naukę każdemu kto zechce jej wysłuchać.
- Niezależnie od tego jak wiele człowiek osiągnął, jak bardzo się usamodzielnił i jak wysoko mierzy musi zawsze pamiętać o tym kto daje mu schronienie, więc musi żyć w zgodzie z ziemią. „I chociaż myślą wzlatujem po niebie, Sny zaświatowe ścigając w przestrzeni, Musimy zawsze czuć pod nogą swoją Ten grunt, na którym kształty nasze stoją ”. - Każdy ma dla siebie jakieś miejsce na ziemi.
- Piękno natury jest także ukojeniem dla naszych ran, pomaga pokonać smutki i utrapienia, zapomnieć o tym co złe. - Ziemia jest matką ludzkości, z niej wszystko powstaje ale i w niej wszystko umiera. Ranek w górach - Niezwykle melodyjny utwór będący rozbudowanym opisem górskich krajobrazów.
- W utworze jest pełno opisów słonecznego blasku, który dociera do każdego zakątka gór.
Morskie oko - Utwór zbudowany jest z 5 części
- I część opisuje cichy, nieco tajemniczy obraz gór i skał otaczających jezioro. - II część skłania podmiot do refleksji na temat przeszłości tego niesamowitego miejsca, wyobraża on sobie, iż toczyły się tam walki bogów. Wszystko przez ogrom otaczającej go przyrody, wielkiej rozległej, niemożliwej do okiełznania, na tle której człowiek staje się mały i nic nie znaczący. - III część ukazuje moment w którym zachodzi słońce nad morskim okiem, w tym fragmencie kolory wręcz gasną, doskonale pokazane zachodzące słońce i nadchodząca noc. - IV cześć ukazuje noc nad morskim okiem, krajobraz jest tajemniczy, wręcz magiczny, jest cicho, tafla jeziora przypomina dantejskie kręgi. - V części podmiot nazywa otaczającą go przyrodę wielkim poematem , zachwyca się nad pięknem przyrody, nad niemożliwością jej uchwycenia, zobrazowania w żaden sposób. Chciałby móc stworzyć coś tak zachwycającego, ale wie, że nie jest to możliwe, przyroda jest doskonała i można ja tylko podziwiać. Podczas burzy - ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz