"Vede-mecum" - opis utworu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Vede-mecum I Gatunek: cykl poezji, składa się ze 100 części, przedmowa jest pisana prozą, wiersz Ogólniki został przyjęty przez poetę jako wstęp, natomiast epilog stanowi list Do Walentego Pomiana Z . II Tytuł: oznacza w języku łaciń­skim Pójdź za mną. Jest to zaproszenie do wspólnej wędrówki, kiero­wane do czytelnika, stawia poetę w roli duchowego przewodnika zarów­no wobec jemu współczesnych, jak też w stosunku do późniejszych od­biorców dzieła.
III Prorok Ezechiel - potencjalny patron cyklu (wygnaniec, zapowiadał odrodzenie Izraela, przywiązany do tradycji i ideałów, pisał o ojczyźnie)
IV Adresat - artyści polscy - np. Do czytelnika - wykłada stanowisko wobec kryzysu literatury i sztuki polskiej - jest to adres o charakterze polemicznym i ironicznym
- dziennikarstwo - publicystyka literacka (krytyka) - zarzuca im niski poziom ducha
- przyjaciele poety - zmarli lub "umarli za życia"
V Koncepcja poety wieszcza: - wieszcz zna prawdy życia: objawione lub rozpoznane
- wieszcz chce spełniać swoje powołanie jako tłumacz znaków
- wieszcz to przewodnik VI Treść: - analiza stanu narodowego ducha
- analiza europejskiej cywilizacji
- obraz zafałszowań, głownie w zakresie życia duchowego. VII Ogólniki - otwiera cykl Vade-mecum i pełni funkcję wprowadzenia do całego tomu - w pierwszej zwrotce mamy przedstawiony sposób pojmowania kształtu ziemi, przez człowieka młodego (wiosna życia), skłonnego do uproszczeń, spontaniczności, który stanowczo, z wykrzyknieniem jest przekonany o kulistości ziemi.
- w drugiej zwrotce przedstawiona jest osoba dojrzała (jesień życia), która ostrożnie, dokładnie i rzetelnie wypowiada się, iż ziemia jest spłaszczona po bokach, jego twierdzenie jest jednak otwarte na dalsze przemyślenia, i lepiej oddaje prawdę.
- celem i zadaniem poezji oraz retoryki jest służba prawdzie. - należy ponosić odpowiedzialność za słowa
- wiek zobowiązuje do samokontroli i pielęgnowania prawdy - z wiekiem poglądy na świat zmieniają się, pod wpływem utraty spontaniczności ale i zyskaniu skłonności do przemyśleń i refleksji. Pierwsze powierzchowne wrażenie daje możliwość późniejszego dostrzeżenia głębszej prawdy, doświadczenie wyostrza patrzenie na świat. - Odpo­wiednie dać rzeczy - słowo! Odpowiednie - to znaczy zgodne z prawdą i wiedzą mówiącego na dany temat. - moralnym obowiązkiem człowieka jest również przyznanie się do pomyłki i weryfikacja dotychczasowej opinii.
VIII Pielgrzym

(…)

… miłości, czego efektem są spadające gwiazdy
- dyskusja toczy się wokół tego czym jest owa gwiazda, symbolem współczucia jakie okazuje niebo (cyprysy) czy zwykłym kamieniem, zjawiskiem fizycznym (ludzi)
- wizja cyprysów daje nadzieje, że człowiek nie jest na świcie sam, są siły które mogą w życie ingerować
- wizja ludzi pozostawia człowieka osamotnionego, gdyż jego losy pozostają obojętne światu
- utwór pokazuje ludzką obojętność
- romantyczna polemika między czuciem a rozumem
X Sfinks - sfinks w starożytnym Egipcie wyobrażał leżącego lwa z ludzką głową.
- symbol przeszłości ludzkości, okrytej tajemnicą, skarbnicę prawd o świecie i człowieku
- w wierszu oznacza nieświadomość i niewiedzę, cywilizację głodną prawdy. - ta poetycka przypowieść próbuje określić istotę społeczeństwa
- Sfinks zadaje pytanie kim…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz