Cyprian Kamil Norwid - życiorys

Nasza ocena:

3
Pobrań: 791
Wyświetleń: 1841
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cyprian Kamil Norwid - życiorys - strona 1 Cyprian Kamil Norwid - życiorys - strona 2 Cyprian Kamil Norwid - życiorys - strona 3

Fragment notatki:

Cyprian Kamil Norwid - Przyszedł na świat 24 września 1821 , jego ojciec, pochodził z rodziny szlacheckiej (herbu Topór), pracował jako urzędnik. Poeta był bardzo dumny ze swoich korzeni, w swojej twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa, jednak cała czwórka została szybko osierocona przez matkę. Ociec nie mógł zajmować się dziećmi, dlatego opiekę nad nimi przejęła prababka, miecznikowa Hilaria Sobieska, u której przebywają aż do jej śmierci.
- Rok wybuchu powstania listopadowego to również rok przeprowadzki Norwida i jego rodziny do Warszawy, gdzie poeta i jego brat Ludwik rozpoczęli naukę w drugiej klasie Gimnazjum. Od tej chwili Cyprian kilkakrotnie przerywał naukę. Po tym, jak umiera ojciec, nad Cyprianem i jego rodzeństwem przejmuje opiekę ojczym matki Norwida. Dzieci nie odziedziczyły po rodzicach żadnego majątku. Odtąd Norwid już przez całe życie będzie się borykał z kłopotami finansowymi.
- W roku 1837 rozpoczął się nowy etap w życiu poety - studia malarskie, które w późniejszych latach będzie kontynuował za granicą. Jeszcze w tym okresie Norwid zaczął swoja działalność literacką. Jako poeta zadebiutował w ,,Piśmiennictwie Krajowym” anonimowym lirykiem Mój ostatni sonet . Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Warszawy, bywa w salonach literackich, pozostaje w luźnych stosunkach ze środowiskiem Cyganerii Warszawskiej. - Rok 1843 przyniósł krótki pobyt w Wenecji , z której Norwid pojechał do Florencji , gdzie podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych. To we Włoszech poznał słynną Marię Kalergis oraz jej damę do towarzystwa Marię Trembicką. Ta najmodniejsza i najbardziej adorowana kobieta ówczesnej Europy szybko stała się przedmiotem miłosnych westchnień poety, który pod wpływem nowego uczucia wyruszył w podróż po Włoszech w towarzystwie obu pań i licznych adoratorów swojej ukochanej. - Na początku 1849 Norwid znowu pojechał do Paryża, gdzie poznał Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, obaj artyści byli u schyłku życia. Literacki opis tych spotkań dał Norwid w Czarnych kwiatach . - Norwid bywał teraz w paryskich salonach, jednocześnie zmagając się z beznadziejną sytuacją finansową. Rozwijała się przyjaźń Norwida z Krasińskim (Krasiński z Cieszkowskim wspierali go finansowo przez jakiś czas), którą przerwał konflikt o sztukę.
- W 1851 roku udaje się poecie opublikować kilka utworów w poznańskim „Gońcu Polskim”. Jednak krytyka nie szczędzi mu ostrych ocen. Po licznych niepowodzeniach na różnych polach (nieprzychylne przyjęcie przez krytykę literacką; nie zakwalifikowanie jego rysunku na wystawę malarską a Paryżu; nie przyjęcie do zakonu Zmartwychwstańców) w roku 1852 artysta wyrusza (przez Londyn) na podbój Stanów Zjednoczonych. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz