Veblen-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 896
Wyświetleń: 1512
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Veblen-opracowanie - strona 1 Veblen-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

VEBLEN
W jaki sposób następuje rozwój struktury społecznej w historii wg Veblena?
Naturalna selekcja najbardziej odpowiedni ze sposobów myślenia oraz przymusowej adaptacji do środowiska, które zmienia się wraz ze wzrostem liczebności społeczeństw. Środowisko, sytuacja, wymogi życia zmieniają się z dnia na dzień i każde kolejne stadium staje się przestarzałe już z chwilą wprowadzenia. Czasami występują trudności w przystosowaniu się do nowych warunków, bo musimy zmienić dotychczasowy sposób życia. Zmiany warunków życiowych nie są jednakowe dla wszystkich członków grupy (niektórym osobom mogą przynieść obniżenie poziomu życia). Względy materialne wywierają pewien nacisk na grupy społeczne, powodując zmiany w sposobie życia pod wpływem warunków zewnętrznych.
Co jest głównym czynnikiem determinującym rozwój społeczeństw?
Czynniki ekonomiczne wpływają na kształtowanie się poglądów. Rozwój społeczny to proces naturalnego doboru instytucji. Jest on wywołany przez następujące czynniki ekonomiczne:
Wzrost liczby ludności
Rozwój wiedzy i umiejętności w podporządkowaniu sobie przyrody
Postęp techniczny, zmiany w organizacji wytwórczości
Jak definiuje Veblen „instytucje”?
Instytucje społeczne to dominujące sposoby myślenia uwzględniające poszczególne warunki społeczne, poszczególne funkcje jednostki i społeczności.
Jakie są charakterystyczne cechy procesu dopasowywania się instytucji do zmieniającego się „środowiska materialnego”?
Instytucje zawsze pochodzą z przeszłości, dopasowują się z opóźnieniem, bo są bariery. W ludzkiej naturze jest niechęć do zmian, dlatego też dostosowują się szybko. Odziedziczone sposoby myślenia, poglądy, postawy i skłonności są czynnikami sprzyjającymi konserwatyzmowi.
Co to jest postęp społeczny wg Veblena? Jakie są powody „nieefektywności” postępu społecznego?
Postęp społeczny polega na nieustannym, stopniowym zbliżaniu się do względnie całkowitego przystosowania stosunków wewnętrznych do zewnętrznych. Jednak przystosowanie to nie jest nigdy pełne, bo stosunki zewnętrzne podlegają nieustannym zmianom, w wyniku równie nieustannych zmian stosunków wewnętrznych. Nieefektywność postępu społecznego jest, bo:
Występują trudności w przystosowaniu się do nowej struktury
Niektórzy odczuwają obniżenie poziomu życia
Członkowie klasy bogatej nie podporządkowują się presji zmian tak łatwo jak inni ludzie, ponieważ nie są do tego zmuszani
Jaka jest rola „klasy próżniaczej” w kapitalizmie? ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz