Uwagi ogólne o treści świadczenia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uwagi ogólne o treści świadczenia - omówienie  - strona 1 Uwagi ogólne o treści świadczenia - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

UWAGI OGÓLNE O TREŚCI ŚWIADCZENIA
Działanie i zaniechanie
Zachowanie dłużnika będące świadczeniem może polegać na działaniu albo na zaniechaniu
Każde zachowanie dłużnika przybiera postać:
Działań pozytywnych (np. danie czegoś)
Zachowania biernego (np. niepodejmowanie działań)
Obowiązek biernego zachowania się stanowi korelat praw bezwzględnych (np. obowiązek nienaruszania cudzej własności). Obowiązek biernego zachowania się dłużnika stanowi też indywidualne ograniczenie jego wolności, o nie jest pozbawione wpływu na jego sferę stosunków majątkowych. Sposób ustalenia świadczenia
W momencie powstania zobowiązania treść świadczenia albo powinna być już określona, albo co najmniej powinny być ustalone niezawodne sposoby pozwalające treść tę ustalić w terminie późniejszym.
Prawo polskie nie zawiera ogólnych postanowień określających, w jaki sposób strony mogą w umowie wskazać podstawy do ustalenia treści należnego świadczenia. Metody ustalania podstaw do określania przyszłych świadczeń:
Metoda obiektywna- odwołuje się do empirycznie stwierdzalnych faktów, które bez potrzeby dokonywania ocen pozwalają ustalić wysokość należnego świadczenia (np. cena rynkowa) jest to metoda najbardziej pewna i dlatego zawsze dopuszczalna.
Metoda zobiektywizowana- polega na powołaniu osoby trzeciej do ustalenia należnego świadczenia. Jeżeli osoba ta dokona oceny wyłącznie na mocy niekontrolowanego własnego uznania, to trudno takie postanowienie umowy uznać za zgodne z zasadami współżycia społecznego. Natomiast jeżeli osoba trzecia oceniłaby wielkość świadczenia pod kontrolą sądu i zgodnie z zasadami współżycia społecznego lub zwyczajami to przyjęcie takiej koncepcji może okazać się rozwiązaniem racjonalnym, pozwalającym wykorzystać fachową wiedzę osoby wskazanej. Metoda subiektywna- prowadzi do ustalenia wysokości świadczenia przez jedną ze stron. Jeżeli strona kierowałaby się obiektywną miarą, podlegającą kontroli sądowej co najmniej z punktu widzenia zasad współżycia społecznego, to należałoby zaakceptować taką postać obrotu gospodarczego. Ułatwia ona proces adaptacji treści zobowiązania do zmieniającej się sytuacji i potrzeb strony umowy. (Np. art. 456)
Możliwość wykonania świadczenia
Ważne by świadczenie było możliwe do wykonania.
Jeżeli zachodzi uprzednia niemożliwość świadczenia, to znaczy gdy już w momencie ziszczenia się zdarzenia, które miało spowodować powstanie zobowiązania, świadczenie było niewykonalne, zobowiązanie w ogóle nie powstaje.
W razie następczej niemożliwości dłużnik będzie zobowiązany dać odszkodowanie w miejsce pierwotnego świadczenia, gdy niemożliwość pierwotnego świadczenia jest następstwem okoliczności, za które ponosi on odpowiedzialność.


(…)

…- polegają na osiągnięciu z góry ściśle określonego efektu. Należą tu więc świadczenia dania czegoś (np. umowa sprzedaży), niektóre świadczenia usług ujmowane łącznie z ich wytworem (np. umowa o dzieło) oraz wszystkie zaniechania. Dłużnik odpowiada na zasadzie ryzyka. świadczenia lub zobowiązania starannego działania- znajdują wyraz w działalności odpowiednio tylko ukierunkowanej, przy czym dłużnik…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz