Uwagi o rozwiązywaniu konfliktów
Funkcje systemu kierowania ruchem wspomagają działanie dyspozytora głównie w zakresie śledzenia ruchu pociągów, oceny i analiz ruchowych oraz archiwizacji. Ponadto podawane są odchylenia od rozkładu jazdy. Ułatwia to wypracowanie i podejmowanie przez dyspozytora optymalnych decyzji korygujących w razie potrzeby ruch, na podstawie jego wiedzy i doświadczenia. Komputerowe wspomaganie w tym zakresie jest możliwe. Kilka uwag na ten temat zostanie przytoczonych na podstawie rozwiązań wdrożonych na kolejach niemieckich. Konfliktem nazwano przewidywane zakłócenie wynikające z odchyleń ruchu rzeczywistego od ruchu planowanego. Za jedno z najważniejszych zakłóceń uznano utratę skomunikowania pociągów pasażerskich.
Możliwe jest na przykład rozróżnienie następujących rodzajów konfliktów:
konflikt skomunikowania pociągów,
konflikt zajęcia — dwa pociągi próbują w tym samym czasie zająć jeden odcinek,
konflikt obiegu — personel lub pociągi lub ich części mogą przez spóźnienia nie zostać planowo odprawione lub pociągi mające połączenie nie będą mogły być dostosowane do potrzeb podróżnych.
Wypracowane przez komputer propozycje operatywnej korekty są nazywane rozwiązaniem konfliktu i są przedstawiane do akceptacji przez operatora. Zazwyczaj rozwiązaniem są propozycje:
poprawki rozkładu jazdy,
zmiany tras lub prędkości jazdy,
wydłużenia lub skrócenia postojów roboczych z uwzględnieniem priorytetów przydziału dróg przebiegu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)