WYKŁAD 6 22.11.2010r. 1. Argumentacja relatywistów: Kłamstwo może przynosić społeczeństwu więcej korzyści niż strat.
Zwracają oni uwagę na skutki kłamstwa. Kłamstwo jest czynem moralnie niesłusznym, nagannym tylko wtedy gdy przynosi złe skutki społeczne. O tym czy dane kłamstwo jest słuszne czy niesłuszne nie decyduje sama natura czynu lecz konsekwencje (skutki) do jakich ten czyn prowadzi.
Zwolennicy - utylitaryści:
- egoizm
- cnoty
- kantyzm teologiczny
- utylitaryzm - pogląd głoszący, że istnieje tylko jedna zasada moralna. Jest to zasada dążenia do jak największego szczęścia jak największej liczby ludzi zasada użyteczności (J. Benthiam XVIII - XIX wiek, J. S. Mill XIX wiek)
3 główne cechy utylitaryzmu - poglądy składające się na utylitaryzm
2. Struktura utylitaryzmu Konsekwencjalizm - pogląd głoszący, że wszelkie działania podejmowane przez człowieka podlegają moralnej ocenie wyłącznie ze względu na ich konsekwencje. Czy te skutki działań przyczyniają się do promowania wartości - dobrych wartości.
Wartość - dobro - należy to coś promować, niekoniecznie szanować (respektować). Nacisk na promowanie wartości, a nie na jej szanowanie.
Przykład:
Po 11 września prezydent dostał zgodę na zestrzelenie samolotu porwanego przez kogoś - zestrzelenie samolotu z 100 osobami bo mogą uratować np. 1000 osób - wybrać mniejsze zło - poświęcam innych by uratować jak najwięcej istnień ludzkich.
Wartość - życie ludzkie
Nieszanowanie bo naruszam tę wartość w stosunku do mniejszej liczby ludzi
Kant by się nie zgodził - nie wolno odebrać nikomu życia. Nie ma sensu dyskutować nad skutkami bo i te i te są złe.
Konsekwencjonaliści - promowanie wartości - trzeba rozważyć skutki działania.
Utylitaryzm wymaga neutralności podmiotu moralnego.
Dobro - czym jest dla utylitarystów?
Dobro = szczęście, współcześnie użyteczność
Benthiam, Mill - uważali, że szczęście to przyjemność bądź brak cierpienia
Benthiam - wszystko jedno co powoduje przyjemność, jeżeli jest tak samo przyjemne to nie ma różnicy, np. wypicie piwa lub czytanie poezji - obie czynności dają takie samo szczęście więc obie są dobre
Mill - lepiej być niezadowolonym Sokratesem lub niezadowolonym głupcem niż zadowoloną świnią. Dostrzegał różnice jakościowe pomiędzy przyjemnościami - należy korzystać z doświadczenia innych ludzi
Sumaryczność
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)