To tylko jedna z 12 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ustrój polityczny Republiki Białoruś
Ewolucja ustroju politycznego
Ewolucja pozycji państwa białoruskiego w stosunkach międzynarodowych
Pod wpływem przemian dokonujących się w ZSRR za rządów Michaiła Gorbaczowa, 27 lipca 1990 roku Rada Najwyższa BSRR przyjęła deklarację suwerenności państwowej. Białoruś, choć była nadal częścią Związku Radzieckiego, akcentowała nadrzędność, samodzielność oraz pełnię władzy państwowej republiki w granicach jej terytorium oraz niezależność w stosunkach zewnętrznych. Wraz z deklaracją Białoruś uzyskiwała istotne atrybuty suwerenności, takie jak własne godło, flagę i hymn. W deklaracji suwerenności znalazły się takie postanowienia o prawie posiadania przez BSRR własnych sił zbrojnych, wojsk wewnętrznych i organów bezpieczeństwa państwowego, podporządkowanych wyłącznie Radzie Najwyższej. Każda lokalizacja na terytorium Białorusi formacji wojskowych innych państwa, ich baz i obiektów wojskowych wymagała od tej chwili zgody Rady Najwyższej.
Najistotniejszym postanowieniem deklaracji, odnoszącym się do statusu państwa białoruskiego w stosunkach międzynarodowych, było ustanowienie samodzielnego prawa do dobrowolnego zrzeszania się z innymi państwami i swobodnego występowania z takich związków, co stwarzało podstawę do dogłębnej reformy radzieckiej umowy związkowej.
Przełomowym wydarzeniem w procesie ewolucji statusu państwa białoruskiego była nieudana próba przewrotu wojskowego w Moskwie, w sierpniu 1991 roku, skierowana przeciwko prezydentowi Michaiłowi Gorbaczowowi. Zradykalizowało to nastroje niepodległościowe na Białorusi. 28 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa BSRR przyjęła ustawę o niezależności państwowej Białorusi. W ten sposób doszło do powstania niepodległego państwa, które od 18 września 1991 roku przyjęło nazwę Republika Białorusi. Niepodległe państwo stanęło jednak przed trudnym problemem nowego ułożenia stosunków już nie ze Związkiem Radzieckim, który uległ rozpadowi, lecz z Rosją, od której Białoruś była tak poważnie uzależniona gospodarczo i militarnie. W październiku 1991 roku wśród ośmiu suwerennych państw wchodzących niegdyś w skład ZSRR, Białoruś podpisała układ o wspólnocie gospodarczej, tworzący między tymi państwami unię gospodarczą.
W dniu 8 grudnia 1991 roku w Puszczy Białowieskiej na spotkaniu przywódców Rosji, Białorusi i Ukrainy ustalono, że ZSRR przestał istnieć, a trzy państwa postanowiły powołać Wspólnotę Niepodległych Państw.
Rada Najwyższa Białorusi ratyfikowała układ o utworzeniu WNP 10 grudnia 1991 roku. Wspólnota Niepodległych Państw nie przybrała w sensie instytucjonalnym trwałych form organizacyjnych, nie przyczyniła się do reintegracji wszystkich tworzących ją państw. W jej ramach zachodziło natomiast szereg związków pomiędzy państwami wzajemnie ze sobą współpracującymi lub integrującymi się samodzielnie, bez udziału struktur wspólnotowych. Taki proces zachodził zwłaszcza pomiędzy Białorusią a Rosją, od której Białoruś była uzależniona przede wszystkim gospodarczo. Proces reintegracji oby państw nasilił się wraz z dojściem do władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Pierwszym etapem tego procesu było utworzenie 8 września 1991 roku Unii Celnej pomiędzy Rosją a Białorusią. 2 kwietnia 1996 roku prezydenci: Rosji - Borys Jelcyn i Białorusi - Aleksander Łukaszenka podpisali układ o utworzeniu stowarzyszenia Rosji i Białorusi. Umowa ta pogłębić miała integrację i wszechstronne zbliżenie obu państw. Przewidywała uzgadnianie polityki zagranicznej i tworzyła jednolity obszar gospodarczy.
(…)
…; zasadę poszanowania godności człowieka oraz jego wolności i praw; zasadę przedstawicielstwa jako politycznej reprezentacji narodu; zasadę pluralizmu politycznego; zasadę neutralności światopoglądowej państwa; zasadę podziału i równoważenia się władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej; zasadę praworządności; zasadę kierowania się w polityce zagranicznej ideą równości państw i pokojowego regulowania…
… przestępstwo ścigane z ustawy.
Prezydent wybierany jest w bezpośrednich wyborach powszechnych przez obywateli posiadających czynne prawo wyborcze do parlamentu.
Kadencja prezydenta wynosi 5 lat. Ta sama osoba może pełnić urząd prezydenta tylko przez dwie kadencje.
Kandydatem na prezydenta może być obywatel Republiki, który ukończył 35 lat i posiada czynne prawo wyborcze. Konstytucja przewiduje w stosunku…
… Państwowej, k) tworzy, likwiduje i reorganizuje administrację prezydenta.
Po drugie, prezydent posiada szerokie kompetencje w sferze prawodawstwa. Do uprawnień tych należy zaliczyć: a) prawo inicjatywy ustawodawczej, b) podpisywanie ustaw oraz prawo weta prezydenckiego, c) zarządzanie referendów powszechnych, d) występowanie do Sądu Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności z konstytucją aktów…
… uchwaliła ustawę o językach, w wyniku której język białoruski stał się jedynym językiem państwowym. W marcu 1990 roku odbyły się po raz pierwszy z udziałem opozycji wybory do Rady Najwyższej. Powstały pierwsze niekomunistyczne partie polityczne. Przewodniczącym Rady Najwyższej wybrany został Stanisław Szuszkiewicz. Powstał też Demokratyczny Klub Deputowanych, który stawiał sobie za cel doprowadzenie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)