Ustrój organów ochrony prawnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 378
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustrój organów ochrony prawnej-opracowanie - strona 1 Ustrój organów ochrony prawnej-opracowanie - strona 2 Ustrój organów ochrony prawnej-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Ustrój organów ochrony prawnej 18 października 2008 Ustrój organów ochrony prawnej - dyscyplina naukowa (a nie samodzielny dział prawa), która zawiera system uporządkowanych poglądów naukowych dotyczących norm prawnych o charakterze kompleksowym, normujących ustrój (zasady organizacji i działania) szczególnego rodzaju organów, których zasadniczą działalnością jest ochrona prawa we wszystkich jego ujęciach i aspektach.
Normy prawne, które ten ustrój regulują mają różny charakter, są to normy ustrojowe z pogranicza norm konstytucyjnych, prawa publicznego, ale też normy materialne, procesowe
Ochrona prawna- pojęcie definiowane doktrynalnie, brak w aktach prawa stanowionego definicji tego pojęcia, stworzonego przez ustawodawcę (nie ma definicji normatywnej), jest to definicja stworzona przez naukę - to stała i zorganizowana działalność, która polega, co do zasady, na ochronie prawa.
Z przedstawionej definicji wynika, że ochroną prawną jest jeden spójny zespół zachowań, co do zasady obejmujący zachowania powtarzalne o charakterze ciągłym, realizowane w oparciu o pewne reguły. Z reguły wiec do tego pojęcia nie można zaliczyć zachowań jednorazowych, nieuporządkowanych, nie poddanych określonym regułom.
Kryterium podstawowym, pozwalającym zaliczyć działalność do ochrony prawnej jest PRAWO, termin ten może być używany w dwojakim znaczeniu: Przedmiotowym- oznacza wówczas system wewnętrznie uporządkowanych reguł zwanych normami prawnymi, wyznaczających pozytywne wzorce zachowania; prawo w znaczeniu przedmiotowym posiada powszechny zasięg obowiązywania tzn. wyznacza wzorce zachowania dla bliżej nieokreślonego kręgu podmiotów tzw. adresatów norm , zasięg natomiast terytorialny obejmuje dla zasady obszar państwa. W przypadku gdy przedmiotem ochrony prawnej jest prawo w ujęciu przedmiotowym funkcją ochrony prawnej staje się ochrona interesu ogółu (ogólnego, publicznego, społecznego)
Podmiotowym- prawo oznacza wówczas uprawnienie, a częściej zespół uprawnień przysługujących określonemu podmiotowi, stronie danego stosunku prawnego, normatywnego, przez prawo w znaczeniu przedmiotowym, Jeśli przedmiotem ochrony jest prawo w znaczeniu podmiotowym funkcją ochrony prawnej staje się ochrona interesu indywidualnego (konkretnego podmiotu lub grupy podmiotów); ale nie jest skierowana tylko na ochronę jednego typów interesów np. prokurator, zaliczany do organów ochrony prawnej, realizując swoje podstawowe funkcje w charakterze o oskarżyciela publicznego bierze udział w postępowaniu prawnym, realizując akt oskarżenia przeciwko domniemanemu sprawcy- jego działanie jest w interesie ogółu, ma na celi doprowadzenie do ukarania podmiotu, który dopuścił się naruszenia prawa w charakterze przedmiotowym, jednocześnie prokurator występując z oskarżeniem może działać w imieniu osoby poszkodowanej - w interesie osoby indywidualnej; lub np. działalność adwokata jako pełnomocnika oskarżonego w tym samym postępowaniu obejmuje udzielenie pomocy podmiotowi, a więc stanowi rodzaj ochrony interesu indywidualnego mocodawcy, działanie adwokata musi być obowiązujące z działającym prawem- ochron interesu indywidualnego; np. działalność sądu obejmująca rozpoznanie racji podmiotów w świetle prawa przedmiotowego, oba te rodzaje są jednakowo brane pod uwagę: interes ogólny i indywidualny.


(…)

… niektóre cechy ale nie wszystkie!
Organy sądowe (krajowe)
- sądy powszechne: sądy rejonowe
sądy okręgowe
sądy apelacyjne
- sądy szczególne
sądy administracyjne (wojewódzki sądy administracyjny i Naczelny Sąd Administracyjny)
sądy wojskowe (sady garnizonowe, okręgowe sądy wojskowe)
- Sąd Najwyższy
- Trybunał Konstytucyjny
- Trybunał Stanu
Organy sądowe o charakterze międzynarodowym:
- międzynarodowy…
… bowiem działalność tych organów jest objęta nadzorem sądowym (strony niezadowolone z rozstrzygnięcia mogą go zaskarżyć i są one kontrolowane przez sądy)
- są one powołane w celu odciążania organów sądowych, rozpatrują sprawy drobne, których w praktyce jest najwięcej np. komisja prawa autorskiego, urząd patentowy RP, izby morskie, samorządowe kolegia odwoławcze, komisje powołane do badania katastrof i wypadków, sądy…
… prewencja może też mieścić się w zakresie represji, być jej elementem( nigdy na odwrót). Środki które są wykorzystywane w prewencji to nie tylko środki prawne ale i wychowawcze. Prewencja może być skierowana do indywidualnego podmiotu (prewencja indywidualna), ale i do wszystkich (prewencja ogólna).
Działalność prewencyjna poprzedza naruszenie prawa w przeciwieństwie do represji. Działanie zapobiegawcze ma uniemożliwić naruszenie prawa.
Prewencja ogólna - adresowana do bliżej nie określonego podmiotu
Prewencja szczególna -adresatem jest ściśle oznaczony podmiot lub krąg podmiotów
Wykorzystane środki są zawsze legalne. Mogą to być środki przymusu prawnego (groźba reakcji ze strony organów państwa) lub tzw. środki wychowawcze (są pozbawione elementu przymusowości).
Prewencja może stanowić jeden z zasadniczych…
…, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego i wywiadu, straż graniczna, służba celna, straż miejska lub gminna, państwowa inspekcja pracy, handlowa, sanitarna, organy kontroli podatkowej
Organy pojednawcze
Organy specjalnie powołane dla prowadzenia działalności pojednawczej i odpowiednio w tym celu zorganizowane
organy pośredniczące, mediacyjne- to organy o charakterze społecznym, których wytyczną rolą, zadaniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz