Ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu konsulów w Rzeczypospolitej Polskiej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu konsulów w Rzeczypospolitej Polskiej-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Druk nr 1
Warszawa, 12 stycznia 2011 r.
 
Pani Aleksandra Polak
Marszałek Sejmu Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. i na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu niżej podpisanie posłowie wnoszą projekt ustawy:
- o zmianie ustawy o funkcjonowaniu konsulów w Rzeczypospolitej Polskiej.
Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniamy panią posłankę Annę Wróbel.
(-) Magdalena Szlembarska; (-) Anna Wróbel; (-)Sandra Zegarek; (-) Marta Sienicka;
(-) Agata Pawenta; (-)Justyna Gójska; (-)Emilia Bieleniuk; (-) Anna Kołacz; (-)Sebastian Soin;
(-)Zoryana Skalych; (-)Julia Plytych; (-)Natalia Szyszka; (-)Wiktor Wojciechowski
Projekt
USTAWA
z dnia 12 stycznia 2011 r.
o zmianie ustawy o funkcjonowaniu konsulatów Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 1.
W ustawie z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 215 poz. 1823) dodaje się art. 16a w brzmieniu:
„16a. 1. Konsul, w razie niezbędnej potrzeby, spowodowanej utratą stałego dochodu, może udzielić obywatelowi polskiemu pracującemu czasowo lub stale w państwie przyjmującym pomocy finansowej na pokrycie kosztów utrzymania się w państwie przez czas oznaczony oraz przy wykorzystaniu dostępnych mu środków, zobowiązany jest wspomóc przy poszukiwaniu zatrudnienia.
2. Udzielenie pomocy finansowej uzależnione jest od wcześniejszego zgłoszenia się obywatela polskiego do Polskiej placówki konsularnej w celu rejestracji i monitorowania jego zatrudnienia w państwie przyjmującym. Rejestr osób wykonujących pracę w państwie przyjmującym prowadzony jest przez konsula.
3. Udzielenie pomocy, o której mowa w ust. 1, jest uzależnione od złożenia poręczenia majątkowego i zobowiązania zwrotu całości lub części otrzymanej kwoty pieniędzy w przypadku podjęcia pracy państwie przyjmującym w terminie określonym w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej.
4. Niespłacone w terminie zobowiązania, o których mowa w ust. 2, podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
5. Minister właściwy do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania pomocy finansowej, długość okresu, w którym uprawnionemu przysługuje pomoc finansowa na pokrycie kosztów utrzymania się w państwie przyjmującym oraz tryb postępowania przy jej udzielaniu, w tym tryb przyjmowania i rozpatrywania wniosków, sposób zabezpieczania spłaty udzielanej pomocy finansowej innej niż zapomoga, sposoby odraczania terminów spłaty udzielonej pomocy, rozkładania jej na raty oraz umarzania należności, a także wzory wniosków dotyczących udzielenia pomocy finansowej.


(…)

… wszystkich okoliczności dotyczących jego i sytuacji na rynku pracy w państwie przyjmującym, nie wskazuje na możliwość ponownego zatrudnienia, wówczas obywatel Polski będzie mógł powrócić do kraju z pomocą polskiej placówki konsularnej. Proponowane vacatio legis ustawy pozwoli na przygotowanie się polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych, a także krajowych organów administracji rządowej i samorządowej do nawiązania współpracy i przygotowania niezbędnego zaplecza oraz dopełnienia stosownych formalności. Pozwoli to także na merytoryczne przygotowanie pracowników konsulatu do wypełniania odpowiedzialności za efektywne stosowanie tego przepisu. Projekt nie był poddawany konsultacjom społecznym, jest zgodny z prawem Unii Europejskiej oraz nie spowoduje dodatkowych, nadmiernych obciążeń dla budżetu państwa. SEJM…
…, sposób zabezpieczania spłaty udzielanej pomocy finansowej innej niż zapomoga, sposoby odraczania terminów spłaty udzielonej pomocy, rozkładania jej na raty oraz umarzania należności, a także wzory wniosków dotyczących udzielenia pomocy finansowej.
6. W sprawach umarzania i udzielania ulg w spłacie pomocy finansowej udzielonej przez konsula stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz