Ustalanie wyników wyborów do Sejmu w okręgu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustalanie wyników wyborów do Sejmu w okręgu - strona 1 Ustalanie wyników wyborów do Sejmu w okręgu - strona 2

Fragment notatki:

39. Ustalanie wyników wyborów do sejmu w okręgu.
Po skończeniu głosowania wszystkie obwodowe komisje wyborcze wysyłają do OKW protokoły zawierające następujące dane: - liczbę wyborców uprawnionych do głosowania
- liczbę wydanych kart do głosowania
- liczbę kart w wyjętych z urny (w tym ważnych i nieważnych)
- liczbę głosów nieważnych z ważnych kart do głosowania
- liczbą głosów ważnych oddanych łącznie na wszystkie listy kandydatów
- liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów
- liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów z list
Karty nieważne to takie, które są inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Głosy są nieważne gdy: - znak x postawiono przy dwóch lub więcej nazwiskach z różnych list okręgowych
- znaku x nie postawiono przy żadnym nazwisku
- znak x umieszczono wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy okręgowej, której rejestracja została unieważniona
c. jeśli protokół z obwodu za granicą lub na statku nie dotrze do OKW w ciągu 24h głosowanie w takim obwodzie uznaje się za niebyłe
OKW po otrzymaniu protokołu sprawdza prawidłowość ustalenia wyników w obwodzie. W razie uchybień nakazuje ponownie je ustalić i informuje o tym PKW.
OKW na podstawie wszystkich protokołów ustala wyniki głosowania na poszczególne listy okręgowe, po czym tworzy protokół głosowania w okręgu (2 egzemplarze). Dane zawarte w protokole to sumy z protokołów obwodowych. Najistotniejsze informacje (l. gł. ważnych, gł. oddanych na poszczególne listy i poszczególnych kandydatów) przekazuje się do PKW przy pomocy sieci telekomunikacyjnej lub elektronicznego przekazu danych. Następnie protokół jest wysyłany do PKW. Protokół może też zawierać wzmiankę dotyczącą uznania za niebyłe głosowania w obwodzie gdy nie dotarł z niego protokół (patrz 1.c) oraz zarzuty, które mogą wnieść w trakcie jego sporządzania osoby zgłaszające listy.
PKW ustala wstępnie liczbę głosów oddanych na listy okręgowe i ustala, które listy biorą udział w podziale mandatów, a informacje o tym podaje do wiadomości publicznej. Następnie po otrzymaniu protokołów ustala po raz wtóry te informacje, znów podaje je do wiadomości publicznej, a ponadto pisemnie zawiadamia OKW.
Po otrzymaniu tego zawiadomienia OKW dokonuje podziału głosów. Liczbę głosów oddanych w okręgu na każdą z list dzieli przez kolejne liczby naturalne aż do chwili, gdy z otrzymanych ilorazów da się uszeregować tyle liczb ile jest do rozdzielenia mandatów. Jeśli kilka list otrzyma takie same ilorazy, pierwszeństwo ma ta, która ogólnie otrzymała więcej głosów, a jeśli i tu jest równowaga to pierwszeństwo ma ta, która wygrała w większej liczbie obwodów.


(…)

…, w których kandydat otrzymał więcej głosów. Gdy i tu jest remis o wyniku decyduje losowanie w obecności komisji oraz zainteresowanych zgłaszających listy (ich nieobecność nie wstrzymuje losowania). Tryb losowania określa PKW.
Następni sporządza się protokół wyboru posłów w okręgu wyborczym, zawiera on:
- liczbę wyborców uprawnionych do głosowania
- liczbę wydanych kart do głosowania
- liczbę kart w wyjętych z urny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz